SARAJEVO, Novi zakon o koncesijama FBiH, na koji se čeka već pet godina, trebalo bi da stupi na snagu u maju, od kada će se sklapati koncesioni ugovori i time zaustaviti gubljenje oko 200 miliona KM godišnje, tvrde u Vladi FBiH i Komisiji za koncesije FBiH.
Šefik Koričić, predsjednik Komisije za koncesije FBiH, rekao je da su zakonom predviđena tri mjeseca roka za sklapanje ugovora sa stotinama firmi koje već koriste prirodna bogatstva i javna dobra.
Podsjetio je da je FBiH zbog nesklapanja ugovora i samim tim nenaplaćivanja koncesija od 2005. godine do danas izgubila oko 1,5 milijardi KM, odnosno oko 200 miliona KM godišnje, koliko će najmanje početi dobijati kada novi zakon stupi na snagu.
“Koncesija je kao i kredit MMF-a, jer toliko prihoda od koncesije se može ubrati. Samo za putni pojas, odnosno oko 700 benzinskih pumpi i trgovačke centre može se godišnje ubrati preko 100 miliona KM, a za hidroelektrane i termoelektrane oko 60 do 70 miliona KM”, dodao je Koričić.
Istakao je da prijedlogom novog zakona o koncesijama, koji je Vlada FBiH usvojila na prošloj sjednici, nije predviđeno retroaktivno naplaćivanje koncesija za već korištena prirodna bogatsva i javna dobra. Napomenuo je da je sklapanje koncesionih ugovora bilo obaveza ministarstava, jer su ona koncesori. Inače, FBiH ima sklopljenih samo deset koncesionih ugovora i to za vode.
Desnica Radivojević, dopremijer FBiH i federalni ministar prostornog uređenja, rekao je da će Komisija za koncesije FBiH utvrđivati ko su ti koji već koriste dobra i moraju sklopiti koncesione ugovore.
“Novi zakon je mnogo bolji od starog. Komisija će raditi politiku dodjele koncesija. FBiH, kantoni i općine će imati svoje koncesije. Očekujem da bi do maja mogla biti okončana procedura usvajanja zakona i podzakonskih akata”, dodao je Radivojević.
Smatra da nije realna cifra od 200 miliona KM gubitaka godišnje nastalih zbog nesklapanja ugovora.
Omer Vatrić, poslanik u Parlamentu FBiH i predsjedavajući Komisije za ekonomsku i finansijsku politiku, istakao je da ne vjeruje da će iko odgovarati, jer nisu sklapani koncesioni ugovori, čime je FBiH izgubila velika sredstva.
“Malo ko odgovara za nešto loše učinjeno, a ne da odgovara za nešto što nije učinjeno. Komisija za koncesije sama ništa nije mogla, jer su ministarstva koncesori. Ona su zakazala”, smatra Vatrić.
Po prijedlogu zakona usvojenom u Vladi prošle sedmice, koncesije mogu biti davane za korištenje prirodnog bogatstva, dobra, javne radove i javne usluge. Zakon se odnosi na dodjelu koncesija i za izvođenje radova u oblastima javnih cesta, komunalnu djelatnost, održavanja lovišta, cjevovoda, poljoprivrednog zemljišta, kulturnih dobara, djelatnosti upravljanja otpadom, skijaških centara i turizma. Nezavisne novine