PEKING, Nakon prošlogodišnjeg povećanja plata u Kini od oko 20 odsto, sve više preduzeća u tekstilnoj branši i u industriji igračaka se odlučuje da prebaci proizvodnju u Vijetnam, Kambodžu ili Bangladeš.
Kinesko Ministarstvo za rad navodi da su plate u prošloj godini povećane za 20 odsto. Nakon što je lokalna vlada Pekinga donijela odluku o povećanju minimalne plate za 8,6 odsto, taj primjer slijedila je industrijska zona Šenžen na jugu zemlje, pa je donja granica ličnih dohodaka podignuta na 1.500 juana, što je oko 185 evra.
Ekspert za kinesko tržište rada Liu Kaiming sa Instituta za savremena istraživanja iz Šenžena kaže da je glavni razlog za rast plata rastući nedostatak radne snage u Kini.
Nedostatak radne snage posebno je primjetan u sektoru sa nižim platama, a kinesko rukovodstvo aktivno podstiče rast plata, piše “Dojče vele”.
Ovo je čak zaustavilo i dugogodišnje izmještanje američkih preduzeća u Kinu.
“Bostonska konsultantska grupa” u decembru je objavila studiju pod nazivom “Mejd in Amerika, ponovo” u kojem se navodi da američka industrijska preduzeća ponovo sve više proizvode u Sjevernoj Americi, jer u Kini zbog rastućih plata nema dovoljne produktivnosti, a nasuprot tome u SAD plate se smanjuju, a produktivnost raste. Tu je još i rast vrijednosti kineskog juana u odnosu na slabi dolar.
Hal Sirkin, autor studije predviđa da će troškovi proizvodnje u Kini do 2015. godine kod velikog dijela proizvoda samo još 10 odsto biti manji nego u SAD.
“U njemačkoj industriji takav trend kao u američkoj se ne uočava”, kaže Aleksander Valdman iz Odbora za azijsko-pacifičko područje pri njemačkom Savezu industrijalaca.
“Naprotiv, njemačka preduzeća u Kini proizvode u oblasti visokih tehnologija i, shodno tome, ionako moraju da plaćaju velike lične dohotke. Za ta preduzeća kvalifikovanost radne snage predstavlja veću ulogu od pitanja visine plate”, kaže Valdman.