BANJALUKA, Za samo devet mjeseci prošle godine u Republici Srpskoj aktivirano je oko 53 miliona maraka hipoteka, odnosno oko 13 miliona maraka više nego u cijeloj 2010. godini.
Prema podacima Agencije za bankarstvo RS, za devet mjeseci prošle godine zbog neplaćanja 201 kredita aktivirane su hipoteke u iznosu od 48,96 miliona maraka kod pravnih lica.
U sektoru stanovništva aktivirane su hipoteke u vrijednosti od 3,98 miliona maraka zbog neplaćanja 68 kredita.
U 2010. godini aktivirano je znatno manje hipoteka i u manjem iznosu.
Tako su u sektoru pravnih lica aktivirane hipoteke u iznosu od 37,12 miliona maraka po 171 kreditu, dok je u sektoru stanovništva vrijednost aktiviranih hipoteka iznosila 2,72 miliona maraka po osnovu 53 kredita.
Prema podacima Agencije za bankarstvo RS, ukupna vrijednost hipotekarnih kredita u Srpskoj na kraju trećeg kvartala prošle godine iznosila je 2,22 milijarde maraka, dok je na kraju 2010. godine ova vrijednost bila neznatno manja i iznosila je 2,20 milijardi KM. Na kraju septembra 2010. godine hipotekarni krediti su iznosili 2,09 milijardi KM.
Rukovodilac Sekcije za bankarstvo u Udruženju ekonomista SNjOT Marko Đogo kaže da je od 2008. godine do danas došlo do porasta broja nenaplativih kredita, zbog čega su banke koristile niz mjera za naplatu, a između ostalog i hipoteke.
– Banke su zaštićene tim instrumentima i zato se nisu našle prve na udaru krize. Međutim, ako kriza potraje i banke će se naći u problemu jer aktiviranje hipoteka ne daje velike rezultate, između ostalog jer njihova vrijednost u vrijeme krize znatno opada – naglasio je Đogo.
On je istakao da je Udruženje ekonomista još krajem 2009. godine upozoravalo na ovaj scenario.
– Produžetak krize samo je doprinio da se ovaj problem bolje vidi. Poznato je da je u privredi nenaplativo oko 20 odsto kredita, ali čak i zemlje u okruženju su prognozirale da će rasti nenaplativi krediti. Dakle, to je trend u čitavom regionu. Mislim da ovi podaci nisu još uvijek dramatični, jednostavno, dijelimo sudbinu svih zemalja u regionu – naglasio je Đogo.
Potraživanja
Prema podacima Agencije za bankarstvo RS, u posljednje dvije godine dospjela potraživanja imaju trend rasta koji se dovodi u direktnu vezu sa nepovoljnim uslovima poslovanja izazvanim krizom, posebno u realnom sektoru. Na kraju trećeg kvartala prošle godine učešće dospjelih potraživanja u ukupnim kreditima veće je za 0,38 odsto u odnosu na kraj 2010. godine. Glas Srpske