BRISEL, Svjetska banka je u najnovijem izvještaju upozorila da će Evropa u narednih pet decenija godišnje gubiti oko milion radnika.
Za rješenje problema manjka radne snage će biti potreban novi društveni konsenzus, saopštila je ta institucija u izvještaju u kojem je analizirala 45 zemalja Evrope.
“Sa stanovništvom koje ubrzano stari i opadajućim natalitetom, a bez izmjena u politici zapošljavanja, imigracija i penzija, Evropa će izgubiti oko milion radnika svake godine u narednih pet decenija, a projekcije radne snage u Evropi pokazuju da će se radna snaga smanjiti sa 325 miliona na 275 miliona”, piše u izvještaju Svjetske banke objavljenom u Briselu.
Ukazuje se i da uprkos tome Evropljani smanjuju radno vrijeme, kao i da Amerikanci danas rade mjesec dana više u poređenju sa Holanđanima. Francuzima, Nijemcima i Šveđanima, i osjetno duže nego Grci, Španci, Mađari i Poljaci.
“Muškarci u Poljskoj, Turskoj, Mađarskoj i Francuskoj odlaze u penziju više od 8 godina ranije nego sredinom 60-ih”, navela je Svjetska banka i upozorila da to stvara ogroman pritisak na javne finansije, koje su ionako već opterećene troškovima servisiranja velikog javnog duga.
“Evropa će morati da radi na više frontova i da rješava preteća pomanjkanja radne snage: da povećava konkurentnost radnih mjesta, unapređuje mobilnost radne snage, popravlja način na koji se omogućuju rad i socijalna pomoć, kao i da preispita imigracionu politiku. Za ove promjene biće potreban nov društveni konsenzus”, zaključuje se u izvještaju Svjetske banke.
Izvještaj Svjetske banke obuhvata 45 zemalja: 27 članica Evropske unije, zatim Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švajcarsku, osam kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo u EU (Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Makedonija, Crna Gora, Srbija i Turska), kao i šest zemalja iz Istočnog partnerstva (Jermenija, Azerbejdžan, Bjelorusija, Gruzija, Moldavija i Ukrajina). Beta
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
a šta radnici gube?