VARŠAVA, Više od 10 000 ljudi izašlo je na ulice poljskih gradova, protestujući zbog najave vlasti da će potpisati međunarodni sporazum za koji aktivisti smatraju da će donijeti cenzuru na internetu.
Nekoliko protestnih marševa održano je u nekoliko poljskih gradova. Masa, uglavnom mladih ljudi, nosila je transparente sa sloganima kao što su “ne cenzuri” i “slobodan internet”.
Poljski premijer Donald Tusk rekao je da će njegova vlada sutra potpisati “Trgovinski sporazum protiv falsifikovanja”(ACTA).
U nacrtu ACTA navodi se da je sporazum namijenjen za poboljšanje “zaštite intelektualnih autorskih prava” u zemljama potpisnicama.
Predloženo je da se to postigne uspostavljanjem međunarodnih standarda o načinu rješavanja pitanja kršenja autorskih prava.
U prošlim nacrtima sporazuma navodilo se da bi internet provajderi (ISP) trebalo da odaju podatke o svojim korisnicima u slučaju kršenja autorskih prava. Međutim, autori sporazuma uvjeravali su provajdere da to neće biti tako.
Kritičari ACTA smatraju da će time biti uvedena zabrana izražavanja i nekoliko internet stranica vlade našlo se na meti hakerskih napada kao znak protesta zbog najavljenog potpisivanja.
Poslije posebnog sastanka vlade o ovom pitanju Tusk je rekao da vlada neće biti predmet ucjene protivnika ACTA.
Prema njegovim riječima, ima dovoljno vremena za javnu diskusiju o ACTA, prije ratifikacije u parlamentu.
Sporazum su do sada potpisale SAD, Australija, Kanada, Japan, Maroko, Novi Zeland, Singapur i Južna Koreja.
Protesti zbog ACTA dolaze nekoliko dana nakon koordinisanog protivljenja američkim zakonima iz “Stop onlajn piratskim aktima” (SOPA) i “Protest intelektualne imovine akta” (PIPA). U znak protesta nekoliko popularnijih internet stranica (Vikipedija i sl.) zatamnilo je početne strane i bili su “oflajn” cijeli dan.
Diskusije o SOPA i PIPA nacrtima u Predstavničkom domu i Senatu su odgođene.
Kritičari ACTA smatraju da će poput SOPA i PIPA i ovaj nacrt ugroziti slobodu izražavanja na internetu.