BANJALUKA, BiH će ove godine imati najslabiji ekonomski rast u jugoistočnoj Evropi od svega 0,5 odsto, nova je prognoza Evropske banka za obnovu i razvoj (EBRD), koja je značajno snizila svoju raniju projekciju povećanja realnog bruto domaćeg proizvoda (BDP) naše zemlje.
EBRD je u oktobru prognozirala da će rast BDP-a BiH u 2012. godini iznositi 2,3 odsto, po čemu smo bili u regionalnoj sredini.
EBRD u novom ekonomskom prospektu projektuje usporenje prosječnog ekonomskog rasta regiona jugoistočne Evrope sa 1,6 na jedan odsto, s tim da je najviše nadolje revidirana prognoza za BiH.
U regionu su jedino poboljšali prognozu ekonomskog rasta Albanije, sa jedan na 1,2 odsto, dok su prema ostalim zemljama bili pesimisti. EBRD projektuje rast BDP-a Crne Gore u ovoj godini od 1,9 odsto, Makedonije 1,8 odsto, Srbije 1,1 odsto, a Hrvatske jedan procenat. Sa druge strane, Sloveniju u 2012. godini, koja je uz Hrvatsku svrstana u region istočne Evrope, očekuje recesija uz pad BDP-a od 1,1 odsto.
Što se tiče BiH, analitičari EBRD-a navode da formiranje vlasti na državnom nivou može pomoći kako bi se omogućio nastavak finansiranja međunarodnih finansijskih institucija u 2012. godini.
“Međutim, pad u evrozoni, ključnom trgovinskom partneru BiH, i dalje će ugrožavati zemlju”, ističe se u izvještaju.
Kako napominju, ekonomija BiH je posljednjih nekoliko godine bila relativno stabilna, potrošnja je ostala pod kontrolom, uglavnom zbog fiskalnih mjera štednja i pada doznaka. BiH bi u kratkom periodu, ukazuju, mogla imati koristi od nastavka snažne potražnje za pojedinim izvoznim proizvodima, kao što su metali i drvo, koji mogu nadoknaditi slabosti na drugim stranama ekonomije.
Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS – SWOT, kaže da je korekcija prognoza EBRD-a za BiH očekivana s obzirom na to da je ta institucija ranije objavila prilično optimističnu prognozu rasta od 2,3 odsto, dosta veću u odnosu na projekcije drugih međunarodnih finansijskih institucija.
“Sada su svoju projekciju na neki način uskladili sa drugima. Nova prognoza rasta bruto domaćeg proizvoda BiH od 0,5 odsto je dosta realnija ako imamo u vidu neizvjesnosti u pogledu produbljivanja dužničke krize u evrozoni. Ukoliko se stanje u tim zemljama pogorša, to će se nesumnjivo negativno odraziti kako na naš izvoz u te zemlje, tako i na smanjenje priliva investicija i zahlađenja kreditiranja od evropskih banaka koje imaju svoje ekspoziture u BiH”, naglašava Grabovac.
EBRD u dokumentu ukazuje da su evropske zemlje u razvoju generalno u trećem kvartalu prošle godine prvi put od 2009. doživjele neto odliv kapitala, jer su zapadne banke od jeseni iskazale svoju nemoć.
U generalnoj ocjeni te banke sa sjedištem u Londonu navodi se da značajan rizik za ekonomski rast proizlazi iz mogućnosti eskalacije previranja u evrozoni sa sistemskim rizicima u evropskim tržištima u nastajanju čiji je bankarski sektor duboko integrisan sa bankama u evrozoni. Nezavisne novine