ARANĐELOVAC, Srpska kompanija “Knjaz Miloš” i američka “Ekolab” isprobavaju model nazvan hemijski lizing, koji bi tradicionalnu hemijsku industriju mogao okrenuti naglavačke.
Na sat vožnje južno od Beograda, fabrika “Knjaz Miloš” pakuje pića, ali više ne koristi klasični, nego novi, suvi lubrikant na fabričkim trakama. Ovaj lubrikant se ne mijenja koliko i standardni i na taj način kompanija ima manje rashode, a od toga profitira i životna sredina.
Umjesto da kompanije pokušavaju da prodaju svojim klijentima što više, one će na ovaj način početi da zarađuju zapravo od same usluge koju pružaju, zahvaljujući njihovim proizvodima. To je poslovni model koji koristi i industriji i životnoj sredini.
Novina je u tome što “Knjaz Miloš” plaća za lubrikant, i to “Ekolabu” plaća po danu, tj. za svaki dan koji njihove fabričke trake rade bez problema.
To znači da profit “Ekolaba”, kompanije koja fabrikama pruža usluge čišćenja, zavisi direktno od toga koliko malo se njihovog lubrikanta koristi, što ih dodatno motiviše da obučavaju radnike “Knjaz Miloša” da ga racionalno troše.
Kompaniju “Knjaz Miloš” je 2009. godine 5 000 sati rada fabričke trake koštalo 10.000 evra u lubrikantima i vodi, a sada košta 6.750 evra.
Prve projekte hemijskog lizinga 2005. godine pokrenula je Organizacija UN za industrijski razvoj (UNIDO) koja danas uspješno sprovodi ove projekte širom svijeta.
Od 2008. američka kompanija “Nalko”, sada dio “Ekolaba”, ima ugovoren hemijski lizing sa energetskom kompanijom “Ekopetrol” iz Kolumbije o čišćenju otpadnih voda od ostataka nafte, a umjesto plaćanja za hemikalije “Ekopetrol” plaća za količinu prečišćene vode – prenosi “Dojče vele”.
Ovdje “Nalko” koristi manje hemikalija kako bi prečistio otpadne vode i tu uslugu pruža jeftinije nego što je “Ekopetrol” mogao sam da je sprovede. Manje je otpadnih voda, a troškovi čišćenja su smanjeni za približno 20 odsto, odnosno približno 2,4 miliona evra. Srna