BANJALUKA, Životni standard, mjesečna primanja i troškovi već godinama se znatno razlikuju od opštine do opštine u Srpskoj, pa su tako, na primjer, bruto plate u Ugljeviku duplo veće od zarada u Petrovcu, a troškovi života u Banjaluci tri puta veći u odnosu na Srebrenicu.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, prošle godine u Srpskoj je bilo oko 239.000 zaposlenih, a prosječna neto plata u prvih šest mjeseci 2011. iznosila je 808 maraka, odnosno prosječna bruto plata bila je 1.324 marke.
Iako u Zavodu još uvijek nisu urađene analize o prosječnim mjesečnim zaradama po opštinama za prošlu godinu, one se prema mišljenju stručnjaka, ipak neće mnogo razlikovati od prethodnih godina.
Među opštinama sa najmanjim bruto zaradama u 2010. godini bile su Petrovac, Kostajnica, Vukosavlje, Derventa i Čelinac, a isto je bilo i u 2009. godini. Najveće plate u istom periodu imali su stanovnici Ugljevika, Gacka, Banjaluke, Foče i Bijeljine.
– Dok je u Petrovcu prosječna bruto plata 823 marke, u Ugljeviku iznosi 1.574. Prosječne bruto zarade u Banjaluci u 2010. godini iznosile su 1.395 maraka, a u Derventi 896 maraka – podaci su Zavoda za statistiku.
Ipak, kada je u pitanju životni standard, najviše novca za mjesečne troškove potrebno je domaćinstvima u Banjaluci, što potvrđuju i podaci da su u gradu na Vrbasu najskuplje osnovne životne namirnice, cijene stanova, ali i vrtića.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, bijeli hljeb u Banjaluci u septembru prošle godine koštao je 2,2 KM, a u Trebinju 1,67, u Prijedoru 2,11, a u Doboju 2,09 maraka.
Da se životni standard dosta razlikuje u većini dijelova Srpske, pokazuju i cijene stanova, koje su u manjim opštinama dosta niže.
U agencijama za prodaju nekretnina u Bratuncu rekli su da se cijene stanova po metru kvadratnom kreću od 750 do 900 maraka, dok je, prema riječima zaposlenih u banjalučkim agencijama, cijena kvadrata stana u najvećem gradu Srpske tri do četiri puta veća.
– Cijene stanova zavise od lokacija i kreću se od 1.300 do 3.500 maraka po kvadratu – rekli su u banjalučkim agencijama.
Stanovi u Trebinju mogu se kupiti od 1.000 do 2.000 maraka po kvadratu, dok su u Bijeljini, Doboju i Istočnom Sarajevu najviše cijene po kvadratnom metru oko 1.700 maraka.
I cijene u vrtićima od opštine do opštine drastično se razlikuju, iako je predškolsko vaspitanje i obrazovanje u Srpskoj u znatnoj mjeri centralizovano i uređeno samo jednim zakonom.
– Roditelji u Srebrenici za cjelodnevni boravak svojih mališana mjesečno plaćaju 50, a u Banjaluci čak tri puta više, odnosno 165 maraka – navodi se u “Analizi stanja prava djece i njihove implementacije u oblasti predškolskog vaspitanja i obrazovanja”, koju je uradio Ombudsman za ljudska prava BiH.
U Doboju roditelji za svoje mališane vrtić plaćaju 130 maraka, u Bratuncu 110, u Čelincu 120, dok u Tesliću moraju da izdvoje 115 maraka.
Cijene u banjalučkim kafićima, bez premca su najviše u Srpskoj. Za kafu u centru Banjaluke potrebno je izdvojiti najmanje 1,5 maraka, dok se u većini ostalih opština u RS cijena kafe kreće od jedne do 1,2 KM.
Slično je i sa ostalim pićima koja su u Banjaluci skuplja najmanje za pola marke u odnosu na ostale opštine. Glas Srpske