BEOGRAD, Isplata penzija u Srbiji iz PIO fonda za sada nije ugrožena, ali ako se ne smanji budžetski deficit i poveća broj zaposlenih, takvo stanje će biti teško održivo.
Oni su ukazali da sve veći deficit budžeta, porast broja penzionera, a pad broja zaposlenih, takvu situaciju, na duži period, čini manje izvjesnom.
Stručnjaci podsjećaju da se iz bužeta za isplatu penzija svakog mjeseca izdvaja oko 49 odsto od ukupno potrebnih sredstava za isplatu tih prinadležnosti, pa je zbog toga neophodna penziona reforma, kojom će se, kako su ocijenili, političari više baviti nakon izbora.
Predstavnici Fonda PIO su prije nekoliko mjeseci upitili pismo Vladi Srbije i nadležnim ministarstvima o namjerama za strateško restruktuiranje fonda, što je dio reforme, ali se dosad niko iz državnih struktura nije oglasio.
Zamjenica predsjednika Upravnog odbora PIO fonda Slavica Savić je kazala da je neophodno da se PIO fond restruktuira kako bi raspolagao svojom imovinom i kontrolisao svoje izvore prihoda i rashode i kako bi što manje bio dotiran iz budžeta.
“Restrukturiranje fonda značilo bi da se neke stvari koje ne pripadaju fondu izmjeste iz njega, tako da se iz budžeta ne daje 48 odsto za penzije, nego bi nekih 30 odsto bilo realno dotiranje fonda”, rekla je ona.
Prema njenim riječima, prenos plaćanja zdravstvene zaštite penzionera sa PIO fonda na državu, prebacivanje naknade za tuđu njegu i pomoć u sistem socijalne zaštite, bolja naplata doprinosa za penziono osiguranje, omogućavanje PIO fondu da raspolaže svojom imovinom, kao što su banje – samo su neki od prijedloga za strateško restrukturiranje Fonda.
Predsjednik Unije poslodavaca Srbije Dragoljub Rajić kazao je da, s obzirom na to da je deficit budžeta iz godine u godinu sve veći, pitanje kako će se u narednom periodu obezbjeđivati sredstva za isplatu penzija.
On je rekao da će isplata penzija do izbora biti redovna, jer će se država truditi da ih iz budžeta “servisira” i istakao da se u ovom trenutku dosta manipuliše sudbinom penzionera, s obzirom na to da su oni veliko biračko tijelo.
Rajić je rekao da će u ovoj godini prebacivanje sredstava iz budžeta za penzije biti 49,5 odsto, što je, prema njegovim riječima, najveća dotacija koju je država dala PIO fondu i podsjetio da je 2000. transfer iznosio od 12 do 18 odsto od ukupno potrebnih sredstava.
“To znači da se država za vrijeme aktuelne vlade zadužila 5,7 milijardi evra, a istovremeno je transfer sredstava iz budžeta za penzije sa nekih 30 povećan na 49 odsto od ukupno potrebnih sredstava”, rekao je Rajić.
Rajić smatra da Srbija ima i demografski problem, jer je nekada na jednog penzionera dolazilo 5,7, dok sada na jednog penzionera dolazi 1,15 zaposlenih. On je kazao da će u narednom periodu biti problem kako finansirati penzije i da li će one ostati na ovom nivou na kom su sada.
“Kada bi fond u ovom trenutku ono što ubira distribuirao penzionerima, penzije koje su i sada niske bile bi duplo niže”, zaključio je Rajić. Tanjug