SARAJEVO, Ministar finasija i trezora BiH Dragan Vrankić smatra da spoljni dug BiH, kao i sve ostale obaveze institucija BiH ne mogu biti izmirivani bez objavljivanja i stupanja na snagu Zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2011. godinu.
Vrankić u pismu predsjedavajućem Savjeta ministara Nikoli Špiriću navodi da je “izlazak izvan ovih okvira uvod u pravnu anarhiju, što niko ne želi”, i moli ga da učini dodatni napor kako bi se finansiranje institucija BiH i spoljnog duga vratilo u zakonske okvire.
”Nesporno je da se servisiranje spoljnog duga zasniva na ratifikovanim međunarodnim sporazumima i postojećem zakonskom okviru, koji određuju da su obaveze entiteta po spoljnom dugu obaveze BiH, koja je odgovorna za njihovo izmirenje”, navodi Vrankić.
Vrankić tvrdi da se Odluka o privremenom finansiranju institucija BiH i međunarodnih obaveza za period januar – mart 2012. godine ne može primjenjivati ‘jer ne postoji valjan pravni osnov – Zakon o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2011.
Predsjedavajući Savjeta ministara Nikola Špirić zatražio je juče od Ministarstva finansija i trezora BiH da tehnički realizuje zakonom propisane obaveze u pogledu servisiranja spoljnog duga, a u interesu BiH i očuvanja njenog kredibiliteta, koji u ovom segmentu do sada nikada nije bio ugrožen.
U pismu ministru finansija Draganu Vrankiću, Špirić je naveo da se servisiranje ino duga zasniva na ratifikovanim međunarodnim sporazumima u skladu s Ustavom BiH i postojećim zakonodavnim okvirom na nivou BiH i na nivou entiteta.
“U konkretnom slučaju radi se o izvršavanju međunarodnih obaveza BiH koje proističu po osnovu servisiranja spoljnog duga alociranog na entitete”, navodi se u pismu, koje je Špirić dostavio i Parlamentarnoj skupštini BiH, Predsjedništvu, Centralnoj banci, vladama Republike Srpske i Federacije BiH, te Kancelariji EU u BiH i OHR-u.
Republika Srpska je, sa jedinstvenog računa Trezora Srpske, izmirila svoje obaveze po osnovu dospjele rate kredita prema Evropskoj banci za obnovu i razvoj, u iznosu od 399.142 evra, te prema Svjetskoj banci i Evropskoj komisiji u iznosu od 821.723 evra. Srna