BEOGRAD, U proteklih 10 godina iz Slovenije je u Srbiju uloženo 1,6 milijardi evra, i ta zemlja se nalazi među prvih pet investitora. Slovenci zovu investitore iz Srbije.
Ove godine pregovara se i o novim ulaganjima, izjavio je slovenački amabasador u Beogradu Franc But.
“Ako uzmemo u obzir, kako je Slovenija mala država onda smo daleko najveći investitori u odnosu na veličinu zemlje”, naglasio je ambasador But i dodao da su dobrodošle i investicije Srbije u Sloveniju, kojih za sada ima malo, svega tri.
Prema Butu, ima puno razgovora o potencijalnim investicijama tokom 2012, a gotovo su izvjesna ulaganja Motvoz platna u Leskovcu i preduzeća Peko u Knjaževcu. “Nadam se pozitivnim vijestima. Slovenija sigurno i u neka krizna vremena, ostaje investitor u Srbiji”, naglasio je But.
Prema podacima Privredne komore Srbije (PKS), veće slovenačke investicije u Srbiji su Impol Seval u Sevojnu, Merkator u Beogradu i Novom Sadu, Helios u Gornjem Milanovcu, Gorenje u Valjevu i Staroj Pazovi, Cimos livnica u Kikindi, JUB u Šimanovcima, Nova ljubljanska banka i osiguranje Triglav u Beogradu.
U Srbiji je registrovano oko 1.500 slovenačkih firmi i predstavništava, a aktivno je oko 500.
But je kazao da se veoma pozitivno gleda na investicije iz Srbije u Sloveniji, budući da je potonja zemlja kojoj su potrebna nova radna mjesta i svježe investicije. Slovenački ambasador je pohvalio investiciju kompanije Nektar iz Bačke Palanke u Fruktal iz Ajdovščine.
“Nama će biti osobito drago, ukoliko dođu i neke grinfild investicije iz Srbije u Sloveniju. Takvih još nije bilo, ali svako ulaganje je veoma dobrodošlo”, zaključio je ambasador But.
Vrijednost srpskih investicija u Sloveniji iznosi oko 100 miliona evra. IT kompanija Komtrejd postala je vlasnik slovenačkog Hermesa, transakcija je vrijedna oko 40 miliona evra, Nektar je kupio slovenački Fruktal za više od 50 miliona evra dok je fabrika za proizvodnju deterdženta Beohemija iz Zrenjanina investirala u kompaniju Šampionka šest miliona evra.
Spoljnotrgovinska razmjena Srbije i Slovenije je za 11 mjeseci 2011. iznosila 976,8 miliona dolara, za 14,4 odsto više nego u 2010, uz suficit na srpskoj strani od 3,4 miliona dolara. Izvoz u Sloveniju je tokom 2011. iznosio je 490,1 miliona dolara i porastao je za 25,7 odsto u odnosu na isti period 2010. U istom periodu je uvoz iz Slovenije bio veći za 4,9 odsto i vrijedio je 486,7 miliona dolara. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
dali ovo nije nesto kao sto je ivo cestito dodiku dan republike srpske.