PEKING, Iako Šangaj 2020. neće biti glavno svjetsko finansijsko tržište, juan će biti jedno od glavnih platežnih sredstava, kaže ekonomista Bari Ejčengrin.
Predviđanja prof. Ejčengrina se izgleda polako obistinjuju. Kina i Japan su nedavno postigli dogovor koji ide u prilog tezi o jačanju uticaja kineske valute.
Naime, ubuduće ove dvije države svoju robnu razmjenu obračunavaće u juanu.
Ta vijest dobija na težini ako se uzme u obzir da su druga i treća po veličini svjetska privreda 2010. razmijenile dobara i usluga u vrijednosti od 260 milijardi evra. Osim toga je japanskim ulagačima otvoren put ka kineskim vrijednosnim papirima.
“To je vrlo značajan politički korak”, kaže Hosuk Li Makijama iz “Evropskog centra za međunarodnu politiku” u Briselu.”Sporazum s Japanom predstavlja dva mala koraka na putu dugom stotine kilometara”, zaključuje Makijama.
Time je, nastavlja Makijama, olakšano trgovanje jer su do sada japanski ulagači prije obavljanja transakcija prvo trebali preračunavati u dolare a zatim u juane.
U budućnosti bi i berze u Londonu i Singapuru mogle trgovati akcijama čija je cijena izražena u juanima. Neki ekonomisti već govore o punoj konvertibilnosti juana u dogledno vrijeme.
No još uvijek vlasti u Pekingu nerado puštaju juan na “potpunu slobodu”. Komunističke vlasti žele spriječiti ulazak spekulativnog kapitala na kinesko tržište. Zbog toga još uvijek kurs juana ne diktira svjetsko tržište nego Kineska centralna banka.
Time je još uvijek otežan protok kapitala između Kine i inostranstva jer svaku transakciju između juana i dolara treba odobriti Kineska centralna banka.
“Internacionalizacija juana bi značila da se kineska finansijska tržišta u potpunosti otvore za strane ulagače. Država bi se morala povući iz procesa donošenja odluka banaka a državne firme i lokalne vlasti bi se morale povinovati novim međunarodnim pravilima. Isto tako bi se država morala odreći nametnutog održavanja niskog kursa juana. Sve to bi značilo temeljite promjene kineskog modela razvoja”, navodi Ejčengrin moguće razloge za usporavanje procesa osamostaljenja juana, prenose agencije.
Kina već neko vrijeme preduzima korake kako bi svoju valutu, koja se osim juana još naziva i renmimbi (“narodna valuta”), učvrstila na međunarodnim finansijskim tržištima. Tako se od 2010. na berzi u Hong Kongu izdaju akcije u juanima. Neke nacionalne banke, poput onih u Brazilu i Nigeriji jedan dio svojih deviznih rezervi su već položile u juanu.