BEOGRAD, Januar je već tradicionalno „najduži“ mjesec u godini, jer su praznične kupovine namirnica i poklona ispraznile džepove.
Pristižu računi za komunalije, troškovi platnih kartica, kao i poček koji smo prošle jeseni napravili. Tako za pokrivanje januarskih izdataka većini porodica u Srbiji neće biti dovoljne ni dvije plate.
Ovih dana kupuje se samo najosnovnije. Prosječan račun po kupcu kreće se od 250 dinara u minimarketima do 450 dinara u supermarketima.
– Od Božića kupovina se svela na osnovne namirnice – kažu u trgovinskim lancima. – Primjećuje se da je većina građana plate već potrošila, pa su u korpama sada najčešće hljeb i mlijeko, jogurt, krompir, pomorandže, limun i malo mesa, i to prvenstveno piletine jer je najjeftinija. Naša prednost, a povoljnost za potrošače je što i januarske troškove za hranu mogu da odlože i otplaćuju na više rata.
Građani Srbije krajem decembra i početkom januara nisu bili toliko široke ruke kada su praznične kupovine u pitanju. Svjesni posljedica ekonomske recesije, besparice i velikog rizika od gubitka posla, svi su bili znatno obazriviji nego prethodnih ranijih godina. Zato, kažu ekonomisti, nekontrolisanih kupovina gotovo da nije ni bilo.
Bez obzira na sve skromnije kupovine, samo za iće i piće i po neki poklon u januaru će biti potrebno minimum 60 odsto kućnog budžeta. Većina domaćinstva ovog mjeseca brojne račune odložiće do februara, a hranu će kupovati na više mjesečnih rata.
– Treba preživjeti do sljedeće plate, a januar nam se nekako uvijek oduži – kaže Bojana R. iz Beograda. – I ove godine me je ponio praznični duh, tako da mi od plate koju sam dobila 30. decembra, do Božića nije ostalo skoro ništa. Većina kupljenih namirnica se naravno pojela, pa ćemo do kraja ovog mjeseca jesti „specijalitete“ od krompira i makarona.
Prodavnice prazne
Koliko su se građani istrošili tokom proteklih praznika, pokazuje i slika koja se ovih dana može vidjeti u prodavnicama širom Srbije. Butici odjeće i obuće uprkos sezonskim sniženjima uglavnom zvrje prazne. Ništa bolja situacija nije ni u trgovinskim lancima, u kojima gužve nema čak ni vikendom. Novosti