SARAJEVO, Rezidentni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ u BiH Milan Suc smatra da usvojeni budžeti Republike Srpske i Federacije BiH odražavaju potrebe za fiskalnim restrikcijama na polju javne potrošnje, napominjući da je to važno s obzirom na nepovoljne ekonomske šanse.
“Sada je bitno obezbijediti da to ograničavanje rashoda bude podržano strukturalnim reformama, radije nego jednokratnim mjerama. U nedostatku globalnog fiskalnog okvira, najviše smo zabrinuti zbog nepostojanja sveukupne konzistentnosti u fiskalnoj politici te da bi se projekcije prihoda mogle pokazati suviše optimističnim”, rekao je Suc.
On je naglasio da mjere štednje u BiH moraju da prate reforme, kako ne bi imale samo jednokratan efekat. “U uslovima niskih stopa ekonomskog rasta, nema sumnje da će pritisci na javne finansije u BiH biti nastavljeni. Finansiranje od MMF-a jedna je od mogućih opcija koje bi vlasti u BiH mogle da razmotre”, rekao je Suc za “Dnevni avaz”.
Prema njegovim riječima, postoje određene prednosti vezane za finansiranje od MMF-a, a jedna od njih su niži troškovi u poređenju sa nekim domaćim izvorima. “Druga prednost je u tome što finansiranje koje dolazi od MMF-a obično podržava ekonomski program koji može da pruži dosljednu mapu puta u pogledu politika i reformi”, istakao je Suc.
Podsjećajući da se BiH prošle godine uzdržala od finansiranja budžeta iz spoljnih izvora i umjesto toga se oslanjala na domaće izvore kako bi zadovoljila svoje potrebe za finansiranjem, Suc je ocijenio da “oslanjanje u velikoj mjeri na domaće pozajmljivanje možda i ne bude realno ako se bankarski sektor suoči sa ograničenjima u finansiranju”.
On smatra da BiH ne bi trebalo da ima problema sa servisiranjem duga MMF-a ove godine.