LONDON, Agencija Fič rejtings (Fitch Ratings) upozorila je danas da bi rejting nekih zemalja- članica zone evra, uključujući Italiju, mogao da bude smanjen do kraja januara zbog problema sa velikim dugovima i usporavanja privrednog rasta.
Stručnjaci agencije Fič ukazuju da je slaba ekonomska perspektiva zone evra i savjetuju Evropskoj centralnoj banci (ECB) da se više angažuje, posebno većom kupovinom državnih obveznica.
Direktor Fiča za suverene rejtinge (država) Dejvid Rajli (David Riley) je najavio da će Agencija do kraja januara ocijeniti više zemalja 17-člane zone evra.
Fič radi potencijalnog smanjenja razmatra rejtinge Italije, Španije, Belgije, Irske, Slovenije i Kipra, rekao je Rajli dodavši da će smanjenja boniteta biti za do dva podioka.
Pažnja tržišta uglavnom je usmjerena na Italiju, treću po snazi privredu zone evra, za koju se smatra da bi bilo preskupo spasavati je paketima zajmova.
“Budućnost zone evra biće određena u Rimu”, istakao je danas Rajli na konferenciji u Londonu.
Italija nema toliko veliki budžetski deficit kao druge zemlje zone evra, ali ima preveliki dug, a moraće da se zaduži za još 360 milijardi evra. Dug Italije dostiže 1,9 hiljada milijardi evra.
Italijanska vlada, prema Rajlijevim riječima, mora da ubjedi investitore da ima pravu strategiju za zauzdavanje rashoda, ali i da ima strategiju ekonomskog rasta, pošto će rast omogućiti da se pod kontrolom zadrži odnos duga i bruto-domaćeg proizvoda.
Ekonomisti međutim očekuju da cijela zona evra ove godine uđe u recesiju jer je dužnička kriza uništila poslovno povjerenje i nagnala banke da ograniče kreditiranje.
Direktor agencije Fič smatra da je privredni rast ključ da se Evropa izbori sa dvogodišnjom krizom.
“Da je kriza prošla, moći ćemo da kažemo tek kada budemo vidjeli širok ekonomski oporavak”, naglasio je Rajli.
Za Italiju, kako je rekao Rajli, postoji “velika šansa” da izgubi rejting A+.
Problema ima i Francuska, druga po veličini ekonomija u zoni čiji dug premašuje 80 odsto BDP. Međutim, toj zemlji sa rejtingom trostruko A, za sada ne prijeti opasnost od smanjenja rejtinga.
Problem za Francusku je u tome što su njene banke kupile veliku količinu obveznica zemalja u krizi, i što je Francuska vodeći davalac sredstava za Evropski fond za finasijsku stabilnost (EFSF) iz kojeg se daju spasilački paketi zajmova.
Rajli očekuje da kriza u zoni evra potraje i ukazuje da EFSF, bez većeg angažovanja ECB u kupovini obveznica na tržištu, neće biti kredibilan.
On upozorava i na političku nestabilnost koja je posljedica mjera štednje što može da donese nove probleme u razrješavanju krize.
Rajli je kazao i da će Grčka narednih mjeseci biti u centru krize jer treba da pregovara sa privatnim kreditorima o smanjenju vrijednosti grčkog duga koji im je u posjedu.
On je ipak uvjeren da će Grčka, čak i ako ne uspije da se dogovori o smanjenju dužničkog bremena sa kreditorima, i dalje biti članica zone evra. Beta