LONDON, Godina je dobro počela: evro je ojačao, Njemačka je objavila podatke o rekordnoj zaposlenosti… A onda je realnost opet udarila i to, kao što to obično biva, još jače i brutalnije.
Nakon samo par dana situacija u evrozoni opet izgleda alarmantno, ako ne i katastrofalno.
Grčka i dalje primarni problem
Među primarnim izvorima problema opet se ističe Grčka, odakle je, uslovno rečeno, sve i počelo. Tamošnja vlada opet se nalazi u trci sa vremenom da sa bankama i privatnim kreditorima postigne sporazum o zamjeni dijela duga za nove obveznice, bez kog se ne može implementirati novi paket pomoći od 130 milijardi evra koji je dogovoren sa MMF-om i EU-om.
Međutim, problem je u tome što se od banaka i kreditora traži da pristanu na otpis 50 odsto duga kojeg drže u grčkim obveznicama, a većina tih banaka dolazi iz Italije i Francuske, pa i bez toga imaju problema s finansiranjem.
Sarkoziju dani odbrojani?
Kao da to samo po sebi nije dosta, političke okolnosti dodatno će otežati pravovremeno donošenje teških odluka. Grčku i Francusku u narednih nekoliko mjeseci čekaju izbori.
Sarkozi prema anketama baš i ne stoji najbolje u odnosu na socijalistu Hollandea. Sarkozi je u krajnje nezgodnoj situaciji, jer Francusku vjerovatno očekuje sniženje kreditnog rejtinga već u januaru.
Britanci sve bliže izlaznim vratima EU
Dio sredstava je prikupljen, ali 50 miliona koji je trebalo da dođu iz zemalja koje nisu u evrozoni i dalje nedostaju u kasi. Podrška Britanije je neophodna da bi ovaj projekt uspio. Problem je samo što evropski lideri svakog dana tjeraju Britaniju sve dalje od EU-a. Index.hr