BEČ, Michael Landesmann, direktor bečkog Insituta za međunarodne ekonomske studije iznio je opsežnu analizu oporavka privrede u srednjoj i jugoistočnoj Evropi, naglasivši kako za te zemlje, uključujući Hrvatsku, 2012. neće biti godina oporavka.
Hrvatsku je smjestio u grupu zemalja koje su do 2008. imale visoke, oštro rastuće deficite, uglavnom zbog slabog izvoznog sektora, za kojega navodi da je posljedica deindustrijalizacije “tijekom ratova u bivšoj Jugoslaviji”.
“Te su privrede pretrpile uticaj “naglog stopiranja” kad ih je finansijska kriza pogodila”, analizira Landesmann i dodaje da su za ovaj dio Evrope problematični i slabi bankarski sistemi, uglavnom u stranom vlasništvu.
“S obzirom na visoku zaduženost u nekima od tih privreda, i teško stanje bankarskog sistema u zapadnoj Evropi, kao i znatno smanjenih evropskih izgleda za privredni rast, ukupno kreditiranje privatnog sektora je vrlo nisko”, stoji u njegovoj analizi objavljenoj u Financial Timesu.
Procjenjuje se da bi slabost evropskog bankarskog sistema, kao i šokovi u evrozoni, među prvima u recesiju mogli odvući Mađarsku i Hrvatsku, zbog visoke zaduženosti.
“Umjesto da čekaju na direktna strana ulaganja, vlade ovih zemalja bi trebale provesti hitne fiskalne reforme. Kako su ranjive na vanjske šokove, moraju se fokusirati na jačanje infrastrukture, nivo obrazovanja i na bolje poslovne uslove. Bolje trebaju koristiti i strukturne fondove EU i dugoročno se više posvetiti naporima u sektoru izvoza”, tvrdi direktor bečkog Instituta.
Makroekonomske prognoze za srednju i jugoistočnu Evropu još u augustu 2010. predviđale su privredni rast do 3,4 odsto, ali već u novembru korigovane su na 1,9 odsto.