BEOGRAD, Mjenjači su u srijedu za evro tražili od 106,50 do 106,70 dinara, ali je kupaca bilo vrlo malo.
U četvrtak bi kurs trebalo da bude nešto niži, a kako očekuju bankari, narednih dana bi mogao da se stabilizuje i polako vrati na nivo od 102 do 104 dinara. I prošle godine uoči božićnih praznika evro je naglo rastao i dostigao najveći vrijednost u cijeloj godini, od 106,48 dinara.
– Kraj godine i još dva neradna dana pride početkom januara dovode do koncentracije tražnje za devizama i, generalno, njenog povećanja, pa je čak i Narodna banka Srbije morala da interveniše dodavanjem likvidnosti tržištu – kaže Sonja Miladinovski, član IO Sosijete ženeral banke. – Ovakve vrste oscilacija kursa, iako na kratak rok, mogu da budu veoma osjetljive kada je kraj godine u pitanju, ali su očekivanja da će se nivo kursa stabilizovati u narednih dan i po.
Visok nivo deviznog kursa napravio je najviše problema građanima i firmama koji su prvih dana januara morali da uplate rate za kredite u stranim valutama. Najteže je onima koji otplaćuju stambene zajmove, jer su im mjesečne obaveze sada od 1.000 dinara pa naviše, zavisno od iznosa pozajmice.
Kako kažu ekonomisti, nije neuobičajeno da se pred kraj godine više traže devize, jer preduzeća plaćaju obaveze prema inostranstvu. Neko veće pomijeranje vrijednosti dinara niko od njih ne očekuje, ali i ukoliko nastupi još jedan talas tokom januara, Narodna banka Srbije će ga preduprijediti.
Intervencija
Bankari kažu da je stabilizaciji kursa pomogla intervencija NBS u petak od 20 miliona evra. Centralna banka je tokom prošle godine prodala na međubanakrskom deviznom tržištu 50 miliona evra kako bi sprečila veći rast evra, ali je isto tako i kupila 60 miliona da ne bi dinar pretjerano ojačao. Novosti