ATINA, Jedinstveni u namjeri da ne dozvole dalje smanjenje ličnih dohodaka ljekari u državnim bolnicama i vlasnici privatnih ordinacija, ljekari i apotekari stupili su u 48-časovni štrajk.
U obrazloženju Unije grčkih ljekara navodi se da su plate ljekara,po raznim osnovama, već smanjene za 35 odsto i da bi dalji pad primanja drastično ugrozio egzistenciju medicinara.
Dok država zavodi nove restrikcije, ljekari u privatnim klinikama potražuju 350 miliona evra zaostalih dugova od Zajednice socijalnog osiguranja. Državne bolnice će primati samo hitne slučajeve, a privatne klinike, iako zvanično zatvorene,primaće pacijente “samo u izuzetnim prilikama”, što za ovdašnje prilike znači – ispod žita i po paprenim cijenama.
Ova, donedavno privilegovana struka našla se na udaru ministra zdravlja Andreasa Loverdosa, koji je nizom mjera drastično smanjio basnoslovna primanja “bijelih mantila”. Ukinuti su svi bonusi na prekovremeni rad, javašluk u obračunima dežurstava, skresani bonusi na specifične uslove rada, strogo definisani uslovi pod kojima se može obavljati privatna praksa. Nizom štrajkova i opstrukcijama ljekara stanje u državnim bolnicama je dovedeno na ivicu haosa, ali vlasti ne odustaju od namjere da uvedu red u javno zdravstvo zemlje.
U prva dva dana 2012. ostaće zatvorene i sve apoteke u Grčkoj. Apotekari ne prihvataju odluku Ministarstva zdravlja,koja stupa na snagu 1. januara i kojom se profit apotekara smanjuje sa 23 odsto na 18,5 odsto čiste zarade. Nacionalna komora apotekara Grčke alarmira javnost da je već 800 apoteka u Grčkoj zatvoreno u prošloj godini.
Apotekari tvrde da je nemoguće poslovati u novonastalim uslovima. Dok multinacionalne farmaceutske kompanije u Grčkoj uvode pravila da se lijekovi isporučuju tek poslije avansnog plaćanja, država nizom novih poreskih obaveza, skresanom listom subvencija za lijekove, ignorisanjem svojih obaveza, ubija čitavu profesiju, navodi se u proglasu Nacionalne komore apotekara. Novosti