NJUJORK, U godini velikih tržišnih volatilnosti i privredne neizvjesnosti lako je napraviti pogrešne investicione procjene.
Loše poteze nisu izbjegli ni oni najugledniji investitori, samo što se u njihovom slučaju obično gube milijarde. Evo koji su najlošiji ulagački potezi i procjene u 2011. godini, prema izboru CNNMoney.
Voren Bafet (Warren Buffett)
“Prorok iz Omahe” uložio je ove godine 5 milijardi dolara u Bank of America, što se pokazalo kao ne baš pametna ideja. Od kraja avgusta, kada je investicija objavljena, akcija banke je posrnula čak 21 odsto.
Cijena Bank of America kreće se trenutno na nivoima oko 5 dolara, dok Bafet ima opcije na kupovinu do 700 miliona akcija po cijeni od 7,14 dolara. Čak uz dividendni prinos od 6 odsto, investicija je još u “crvenom”. Ipak, kod Bafeta valja imati na umu da on ne ulaže kratkoročno.
Džon Paulson (John Paulson)
John Paulson, čelni čovjek hedž fonda Paulson & Co, profitirao je na subprime krizi 2007., ali po svemu sudeći, ove godine je izgubio svoj “zlatni dodir”. Njegov je glavni fond do novembra izgubio 46 procenata vrijednosti. Paulson je ulagao u banke Bank of America i Citigroup, čije su akcije ove godine na gubitku 60, odnosno više od 40 odsto.
Takođe, Paulson je izgubio čak 720 miliona dolara na ulaganju u kinesku kompaniju Kinesko-Forest, kod koje su otkrivene velike neregularnosti u poslovanju.
Bil Gros (Bill Gross)
Bil Gros, čelnik investicione grupacije PIMCO, učinio je grešku i kladio se ove godine protiv američkih državnih obveznica. Ali njihova desetogodišnja cijena je porasla, dok su prinosi pali na istorijske nivoe. Ulagači sada povlače novac iz PIMCO-a, a procijenjuje se da će ovogodišnji “odliv” sredstava dosegnuti 17 milijardi dolara!
Džon Korzin (Jon Corzine)
Investiciona kompanija MF Global završila je ove jeseni u bankrotu zbog velikih gubitaka na ulaganjima u evropske obveznice. Nakon stečaja klijenti su ostali bez 1,2 milijarde dolara, a Džon Korzin, bivši direktor MF Globala, američkom je Kongresu kazao da uglavnom nema pojma gdje je taj novac nestao.
Analitičari s Vol Strita
Stečaj American Airlinesa bio je sasvim očekivan. Cijena akcije kompanije pala je sa 9 dolara početkom godine na manje od 2 dolara uoči bankrota krajem novembra. Međutim, analitičari su iz nekog razloga bili slijepi. Uprkos glasinama u oktobru kako se priprema stečaj, stručnjaci na Vall Streetu preporučivali su kupovinu ili držanje akcija. Morgan Stanli je tako samo nekoliko dana prije bankrota procijenio da akcija American Airlinesa važi 6 dolara. Nakon što je objavljen stečaj, akcija je posrnula na nivo oko 26 centi. Poslovni.hr