BEOGRAD, Rast evra nastaviće se u Srbiji i prvog radnog dana 2012. godine u srijedu, kada će vrijediti više od 106 dinara. Nezaposlenost i investicije, zajedničko obilježje srpske ekonomije protekle i nastupajuće godine. U mjenjačnicama je posljednjih dana stare godine bila gužva, evro je ojačao, a tako će se nastaviti i u Novoj godini, pa će prvog radnog dana u Srbiji , u srijedu, vrijediti više od 106 dinara.
Predsjednik Udruženja mjenjača Srbije Borislav Brujić kaže da već drugu godinu za redom, u vrijeme pred praznike evro jača, a dinar slabi.
Prema njegovim riječima, problem je nastao zbog toga što su banke u petak prestale da rade i da zbog toga nema dinara.
Zajedničko ovoj i narednoj godini, biće – nezaposlenost i investicije. Odgovorni su tvrdili a i dalje obećavaju da će se trend otpuštanja ublažiti dolaskom investitora, koji su ove godine uložili tri milijarde dolara.
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Nebojša Ćirić očekuje nove investitore s kojima će se potpisati ugovore i da se postojeće investicije realizuju.
Prema prognozama, iduće godine srpska ekonomija trebalo bi da raste, ali pola procenta manje nego ove godine, dok bi i inflacija trebalo da bude niža – bar za dva odsto. Broj nezaposlenih ove godine je porastao tri procenta, a nadležni se nadaju padu.
Da bi se to ostvarilo, velike nade polažu se u početak proizvodnje novog automobila u “Fijatu”, ali i u poljoprivredu.
Ipak, ekonomisti ne djele optimizam o rastu – iz više razloga.
“Idu izbori najvjerovatnije u maju, tri mjeseca prije toga potrošićemo na predizborne kampanje, dva mjeseca poslije toga za pravljenje koalicije i nove vlade, još dva mjeseca da se ministri uhodaju i evo nas u novembru, decembru, kad je vrijeme za budžet za 2013. godinu”, kaže Milan Ćulibrk, pomoćnik urednika NIN-a.
Predsjednik Fiskalnog savjeta Srbije Pavle Petrović kaže da je prvi izazov nizak rast.
“Procjenjujemo u Fiskalnom savjetu Srbije da će to biti nula odsto zavisno od toga kako se budu razvijale stvari u EU”, kaže Petrović.
Prema Petrovićevim rečima, mogući su i gori scenariji.
Da širom otvorenih očiju treba pratiti šta se dešava na tržištu Evropske unije već smo se uvjerili polovinom ove godine, kada su rast i oporavak smanjeni – upravo zbog krize u evrozoni.
I u svijetu i u Srbiji je malo je onih koji su dovoljno hrabri da kažu kada će se kriza okončati, a za sad najslikovitiju prognozu dao je nobelovac Džozef Štiglic koji je rekao da će 2011. godina biti mačji kašalj za ono što nas čeka 2012. godine. RTS