BANJALUKA, Osnovni cilj Republike Srpske u 2012. godini biće zadržavanje ekonomske i fiskalne stabilnosti, a Vlada RS će izvršiti analizu rada agencija u RS, kao i cijele javne uprave, s ciljem povećanja efikasnosti i ušteda u budžetu.
Rekao je ovo u intervjuu “Glasu Srpske” premijer RS Aleksandar Džombić i naglasio da je 2011. godina bila u znaku važnih reformi, te političkih i ekonomskih pritisaka.
* Kako biste ocijenili proteklu 2011. godinu?
DžOMBIĆ: Iza nas je veoma teška i izazovna godina, čak i teža nego što sam je procjenjivao kada sam, sa saradnicima predlagao i kreirao Ekonomsku politiku. Godina je bila izazovna i zbog ekonomskih prilika, odnosno talasa ekonomske krize, tako da je sve to uticalo na ostvarivanje ciljeva iz Ekonomske politike. Bili smo izloženi i političkim pritiscima, dijelom od strane međunarodne zajednice, ali i odnosima između Sarajeva i Banjaluke, kao i pokušajima da se kroz budžet zajedničkih institucija smanje sredstva entitetima. U potpunosti nisam zadovoljan, ali su generalno ciljevi iz Ekonomske politike ispunjeni.
* Usvajanjem zakona o PIO i pravima boraca, RS je zatvorila važno poglavlje u socijalnoj reformi?
DžOMBIĆ: Planirali smo da ovi zakoni budu usaglašeni u prvom kvartalu godine, a usaglašavali smo ih cijelu godinu. Sada mi nije žao što je toliko trajalo, jer sam insistirao da napravimo kompromisno rješenje sa socijalnim partnerima i da sa takvim rješenjima idemo u proceduru, što smo i postigli.
* Vlada je preuzela garanciju za isplatu penzija, znači li to da penzioneri ne treba sa strahuju za redovnost isplate?
DžOMBIĆ: Moramo biti realni kod obećanja. U ovom trenutku mogu obećati da će biti isplaćene sve penzije na nivou na kojem su dostignute, ali moramo vidjeti primjenu novog zakonskog rješenja. Ako se stvore uslovi da dođe do povećanja, bićemo veoma otvoreni za saradnju sa penzionerima, da vidimo na koji način možemo da uradimo povećanje.
* Koji su to najvažniji projekti koji čekaju RS?
DžOMBIĆ: Tokom 2011. godine radili smo na obezbjeđivanju sredstava za infrastrukturne projekte, neke investicije smo počeli, a neke ćemo na proljeće. Jedan od njih je i projekat izgradnje autoputa Banjaluka – Doboj. Našli smo mogućnost i konstrukciju finansiranja i donijeli smo najbolju odluku u interesu RS da putem Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropske investicione banke (EIB) krenemo u realizaciju projekta. EBRD je preliminarno odobrila 150 miliona evra i ulazi u procedure odobravanja koje bi trebalo da budu završene do marta, a mi paralelno idemo u raspisivanje međunarodnog tendera, da ne bismo gubili vrijeme, tako da sa početkom građevinske sezone sklopimo ugovor i počnemo izgradnju ove dionice Prnjavor – Doboj. Završićemo brzu saobraćajnicu prema Gradišci, a do maja i petlju koja spaja dva autoputa i krenuti u realizaciju izgradnje mosta na Savi. Osim toga, tu su projekti koji se odnose na sistem odbrane od poplava, kao i projekti iz energetskog sektora. Kreće punim kapacitetom i izgradnja TE “Ugljevik”, a nastavlja se investicija HE “Dabar” i TE “Stanari”.
* Za 2012. godinu najavljena je revizija rada agencija u RS. Da li se redukcijom agencija mogu ostvariti uštede u budžetu?
DžOMBIĆ: Želimo da povećamo stepen efikasnosti javne uprave i da smanjimo rashode s ciljem dodatnih ušteda. Zaključili smo da sva ministarstva analiziraju rad agencija koja su u njihovoj nadležnosti i da vidimo kako možemo napraviti racionalizaciju troškova, podići stepen efikasnosti. Očekujem da će u prvom kvartalu ministarstva uraditi analize i da ćemo rezultate imati već na kraju tog perioda, da bismo u drugom i trećem kvartalu, kroz izmjene i dopune zakonskih rješenja, mogli da eventualno počnemo sa ukidanjem određenih agencija. U svakom slučaju, radićemo racionalizacije u čitavoj javnoj upravi i pokušati da napravimo efikasniju i racionalniju javnu upravu.
* Kako komentarišete odluku Skupštine akcionara “Željeznica RS” da se odustane od otpuštanja viška radnika?
DžOMBIĆ: Mi tražimo projekat restrukturisanja i zainteresovani smo da održimo funkcionisanje ŽRS u javnom interesu. ŽRS imaju velike probleme u poslovanju, ne mogu da plaćaju obaveze, ni međunarodne kredite, tako da je RS samo u prethodnih godinu i po isplatila 15 miliona maraka kredita prema međunarodnim finansijskim institucijama, a pri tome nije naplatila ništa od ŽRS. Spremni smo da kreditna zaduženja koja imaju prema Vladi i Srpskoj konvertujemo u potraživanja i povećamo kapital, ali i to mora da bude sveobuhvatan projekat finansijskog restrukturisanja ŽRD. Sindikat i menadžment moraju biti jedinstveni u smislu da se izvrši racionalizacija i restrukturisanje i mi čekamo takvu studiju. Ako takav projekat podrazumijeva postojeći broj radnika, i ako je realan, prihvatićemo ga.
IRB
* Da li Vas je donedavni direktor IRB-a Milenko Pavlović obavijestio zbog čega je podnio ostavku i kada će banka dobiti novog direktora?
DžOMBIĆ: Od Nadzornog odbora sam dobio informaciju da je Pavlović podnio ostavku i da su razlozi za to bili lične prirode. Poštujem svačije razloge, odluke i pravo na izbor. Nadzorni odbor je imenovao novog vršioca dužnosti direktora Snežanu Vujinić, a brzo ćemo ići sa odlukom o raspisivanju konkursa za izbor novog direktora, da bi IRB mogla da nastavi da bude ključni akter u održavanju privredne aktivnosti i finansijskog sektora, kakvu je ulogu imala i do sada. Glas Srpske