BEOGRAD, Već do kraja marta prema očekivanjima NBS, inflacija će se naći na nivou od 5,7 odsto, ili oko gornje planirane granice za kraj sljedeće godine od četiri plus minus 1,5 odsto.
Pad inflacije i smanjenje referentne kamatne stope doprinijeće daljem smanjivanju nivoa kamatnih stopa u Srbiji što će imati pozitivan uticaj na ekonomsku aktivnost i zaposlenost.
Prema riječima Dejana Šoškića, guvernera NBS, centralna banka će nastaviti sa relaksacijom monetarne politike, prije svega, smanjenje referentne kamatne stope. Podizanje ukupnih uslova privređivanja u Srbiji zajednički je posao različitih državnih organa i mora se znati šta je čija nadležnost.
– U slučaju da projekcije ekonomskog rasta u narednoj godini ne budu ostvarene, to bi moglo da utiče i na planiranu visinu budžetskih prihoda, na šta je, ovih dana, ukazao i Fiskalni savjet – tvrdi guverner. – Javni dug Srbije je na gornjoj granici dozvoljenog nivoa, a postavljena granica od 45 odsto BDP dobro je izvagana i preko nje ne treba prelaziti.
NBS, kako je naglasio Šoškić, nastavlja da podstiče korišćenje dinara, jer se time smanjuju rizici, povećava efikasnost monetarne politike i stvaraju uslovi za zdravo i dugoročno održivo smanjenje kamatnih stopa u finansijskom sistemu Srbije, što je u interesu i privrede i građana i banaka. Stabilnost finansijskog sistema je očuvana i pojačana uvođenjem nove regulative za upravljanje rizicima banaka i dodatnog jačanja domaćeg bankarskog sektora kroz dokapitalizaciju.
Pad dinara
Srpska valuta će u četvrtak pretrpjeti oštar pad od 1,21 dinar ili 1,2 odsto i zvanični srednji kurs će biti 103,8662 dinara za jedan evro. U poređenju sa periodom od prije mjesec dana, dinar će prema evru biti nepromijenjen, dok će u poređenju sa periodom od prije godinu dana biti jači za 1,9 odsto. Novosti