BANJALUKA, U Republici Srpskoj u posljednjem kvartalu ove godine evidentirano je 117 neprijavljenih radnika i izdato 106 prekršajnih naloga, rekao je glavni inspektor rada Čedo Ristović.
U pojačanoj aktivnosti Republičke inspekcije rada u oblasti suzbijanja rada na crno planirano je 800, a izvršeno 856 kontrola u kojima je zatečeno 1 465 radnika. Kontrola je vršena u poslijepodnevnim i noćnim satima i to uglavnom u samostalnim radnjama.
Ristović je naglasio da je rezultat kontrole smanjena stopa rada na crno, što pripisuje dobroj medijskoj kampanji i podizanju svjesti kod poslodavaca da moraju radnike prijaviti.
“Kazna za neprijavljenog radnika za poslodavca kod samostalnih radnji iznosi 2.000 maraka, a kod preduzeća 2.200 KM i to dvije hiljade za poslodavca i 200 KM za odgovorno lice”, rekao je Ristović na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Prema njegovim riječima, trend smanjenja stope rada na crno bilježi se od 2008. godine kada su evidentirana 962 neprijavljena radnika, godinu kasnije 690, a prošle godine 490 takvih radnika.
Direktor Inspektorata RS Živan Delić rekao je da se ovaj problem najviše javlja u oblastima ugostiteljstva, trgovine, šumarstva, drvne industrije i građevinarstva, te naglasio da će kontrola biti nastavljena i u narednoj godini, ne kao akcija, već kao redovna aktivnost.
“Radi suzbijanja rada na crno i nelegalnog rada Inspektorat RS je na zahtjev Vlade izradio Akcioni plan suzbijanja rada na crno u koji su uključene i druge institucije sa kojima ćemo nastojati da rješimo ovaj problem”, rekao je Delić.
On je apelovao i na radnike da bez straha prijave poslodavce koji ugrožavaju njihova prava iz radnog odnosa.
Direktor Poreske uprave Republike Srpske Zora Vidović rekla je da saradnja sa Inspektoratom ima dobar rezultat u otkrivanju neprijavljenih radnika te da za one radnike koji su otkriveni poslodavac podnosi poresku prijavu, a na taj način se dobija novi poreski obveznik i porez na doprinos i platu.
Ona je istakla da u kontrolu rada na crno treba da se aktivnije uključe i Privredna komora i Sindikat kako bi ona bila uspješnija.
Vidovićeva je napomenula da od 1. januara stupa na snagu Zakon o poreskom postupku, a kojim Poreska uprava dobija novo ovlaštenje.
“Poreska uprava sada može doći u nenajavljenu kontrolu, a do sada smo bili u obavezi da je najavimo tri dana ranije. U određenom momentu možemo i mi otkriti neprijavljenog radnika”, rekla je direktorka Poreske uprave RS.
Ona je naglasila da inspektori Poreske uprave, po novom zakonu, kontrolišu obračun doprinosa prema ugovoru. “Do sada smo mogli da kontrolišemo samo doprinose na najmanju platu, nismo mogli da primjedbujemo ako je poslodavac za sve radnike obračunao istu platu. Po novom zakonu, svaka branša ima kolektivni ugovor koji se mora ispoštovati”, rekla je Vidovićeva.
Ona je istakla da socijalnu stabilnost Srpske drži naplata poreza i doprinosa na platu kojoj je Poreska uprava posvetila veliku pažnju. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovaj novi zakon o radu je prava katastrofa .Po njemu poslodavac nema vise nikakva prava.Radnika mora prijaviti dan ranije prije stupanja na posao, a da nema mogucnosti da vidi da li je radnik sposoban da oavlja dati posao.Taj isti radnik moze otici na bolovanje vec treci dan i poslodavac mora njemu da isplacuje platu kao da radi, a a bi posao funkcionisao mora ponovo primiti drugog radnika i to opet dan ranije prije pocetka rada da ga prijavi. Nakon dvije godine neprekidnog rada poslodavac je duzan da radniku isplati i otpremninu od 6 mjesecnih plata.Otkaz dati losem radniku je misaona imenica.Taj radnik moze samovoljno da napusti posao iz njemu samo znanih razloga i da tuzi poslodavca da mu namiri sve troskove i plate za period sudskog procesa odnosno do konacnog rjesenja presude.Siguran sam da ce ovakav zakon dovesti do masovnog zatvaranja firmi kad se uzmu u obzir i enormno visoke kazne za nepostovanja ovakvog zakona. Nek nam je Bog na pomoci !