BANJALUKA, Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Borko Đurić istakao je danas da se stvaranjem novih vrijednosti, masovnim zapošljavanjem i rasterećenjem privrede može prevazići postojeća ekonomska kriza i realizovati ciljevi Ekonomske politike za narednu godinu.
“Podržavamo ovaj dokument uz poziv svima u Srpskoj da daju doprinos u jačanju privrede kao osnove za funkcionisanje cijelog sistema. Očekujemo da Vlada što prije izađe sa prijedlogom interventnih mjera zbog novog talasa globalne ekonomske krize koja može biti vrlo štetna po privredu”, rekao je Đurić u obraćanju u Narodnoj skupštini.
Prema njegovim riječima, izričit zahtjev Privredne komore Republike Srpske jeste donošenje novog zakona o radu.
“Što prije je neophodno izraditi novi zakon o radu kojim će se na najbolji način urediti ova oblast”, dodao je Đurić.
On je naglasio da su privrednici jednistveni u ocjeni da je privreda Srpske sve manje konkurentna u odnosu na druge, zbog postojećih uslova privređivanja, svih opterećenja sa kojima se suočava i nedostatka obrtnog kapitala.
Đurić je naveo da je neophodno izdvajanje više sredstava za podsticaj izvozno orijentisanih preduzeća, poljoprivredi, kao i za razvoj privrede uopšte.
Predsjednik Privredne komore Republike Srpske napomenuo je da će nova opterećenja koja su predviđena Zakonom o porezu na imovinu negativno uticati na stanje u privredi.
“Insistiramo na resterećenju privrede vraćanjem neoporezivog dijela plate, na većoj efikasnosti i efektivnosti rada javne uprave, javnih preduzeća, na uravnoteženje javne potrošnje, stavljanje raspoloživih prirodnih resursa u funkciju potreba privrede, smanjenje prekomjerne potrošnje finansirane kreditnim zaduženjima. Podržavamo kreditna zaduženja koja su isključivo u funkciji stvaranja nove vrijednosti i koja će biti iskorištena angažovanjem domaćih preduzeća”, rekao je Đurić.
On je istakao da su uvaženi neki od prijedloga poslovne zajednice, među kojima su, izmjene i dopune Zakona o računovodstvu i reviziji, izmjene Zakona o poreskom postupku, ukidanje kaznene prakse u postupku prinudne naplate poreskih obveznika, te izmjene i dopune Zakona o privrednim društvima.
“To je dobro, ali ne i dovoljno da se omogući značajan iskorak u razvoju privrede RS, da se zaustavi dalje propadanje i zatvaranje preduzeća, smanji nezaposlenost, te da se zaustavi pad likvidnosti i moguća seoba kapitala”, dodao je Đurić.
On je podsjetio da se u protekle dvije godine neto obrtni kapital privrede drastično smanjio i da je u 2008. godini iznosio 929 miliona KM, a u 2010. godini 327 miliona KM. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
A sta je kada ti promjene broj na objektu na kojem je registrovano preduzeće, ko onda placa ponovo predzece preregistraciju. Nasao gradjevinac da prica o troskovima, sad se sjetio
E moj Djuricu …..
Ovo je sve pred izdisajem pa ni ti vise ne gradis i ne prodajes stanove kao nekad, nema vise ko da kupi svi koji su imali oprali su pare kroz nekretnine….