VAŠINGTON/SOFIJA, Američka agencija Standard end Purs (S&P) smanjila je za jedan stepen rejting dugoročnog duga Mađarske na “BB+”.
Mađarski dug je time dospio u kategoriju “spekulativnih”.
Istovremeno je potvrdila dugoročni suvereni kreditni rejting Bugarske i stabilne izglede, pohvalivši snažnu fiskalnu politiku vlade te zemlje.
Povodom pada rejtinga Mađarske, S&P kao razlog navodi “nepredvidljivi politički okvir” poslije odluka Vlade Mađarske koja “otvara pitanje nezavisnosti regulativnih institucija i komplikuju okruženje u kojem rade investitori”.
Agenciju je zabrinuo plan Vlade Mađarske da izmjenom Ustava promijeni organizaciju centalne banke i Ustavnog suda.
“U nizu promjena koje su se desile 2010. u procesu imenovanja članova Komiteta za monetarnu politiku centrale banke, vlasti su nedavno predstavile nacrt zakona za koji smatramo da bi mogao da dalje kompromituje nezavisnost centralne banke”, piše u saopštenju S&P.
Možda još niži rejting?
Agencija je označila izglede kao “negativne” što znači da bi još dalje mogla da smanji rejting Mađarskoj. Ona je dodala da su druge mjere donijete ove godine uticale na nekoliko sektora usluga što bi moglo da ukoči ekonomski rast, da utiče negativno na spremnost banaka da daju zajmove i firmi da investiraju.
Bugarima isti rejting
“Standard end Purs” (Standard & Poor's) potvrdila je dugoročni suvereni kreditni rejting Bugarske i stabilne izglede, pohvalivši snažnu fiskalnu politiku vlade te zemlje.
“Standard end Purs” je potvrdila dugoročni suvereni kreditni rejting Bugarske na BBB, sa stabilnim izgledom i kratkoročni rejting na A-3, prenijela je agencija AFP.
Kreditni rejtinzi Bugarske, kako je objašnjava ”Standard end Purs”, odražavaju stav o odlučnom sprovođenju fiskalne politike i niskom dugu.
Država ima “solidne srednjoročne izglede rasta”, iako je agencija upozorila na ekonomsko usporavanje naredne godine.
Očekuje se usporavanje privrednog rasta na 1,5 odsto u 2012. godini u odnosu na ovogodišnji nivo od dva odsto, što je ispod budžetskih prognoza bugarske vlade od 2,3 odsto privrednog rasta.
Zamrzavanje plata u javnom sektoru, kao i sprovođenje penzionih reformi u 2012. godini, kako se objašnjava, doprinijeće nastojanju da se ostvari budžetski cilj.
Bugarski parlament je početkom ovog mjeseca usvojio zakon o, veoma osporavanom, povećanju granice za odlazak u starosnu penziju već od početka 2012. godine kako bi olakšao nedovoljno finansiranje penzionog sistema.
Bugarski bankarski sektor – u kom grčke banke imaju 25 odsto udjela – bio je “dobro kapitalizovan i likvidan,” ocijenila je agencija, pohvalivši snažan regulatorni i nadzorni okvir centralne banke.
Agencija “Mudi” je prošle nedjelje pohvalila budžetsku disciplinu Bugarske, dok je agencija “Fič” zadržala svoj dugoročni kreditni rejting kao BBB-, iako je revidirala izgled rejtinga sa “pozitivnog”na “stabilan”. Beta, Tanjug