BANJALUKA, Novi zakon o penzijsko-invalidskom osiguranju (PIO) biće bolji za borce penzionere ako je njihov penzijski osnov veći od garantovanog, a ako nije, onda će biti lošiji, izjavio je poslanik SNSD-a Srđan Mazalica.
“Za takve borce penzionere kompenzaciju će predstavljati naknada na mjesečnom nivou definisana Zakonom o pravima boraca. Sadašnji penzioneri koji su ostvarili starosnu penziju ili penziju po osnovu ostvarenog staža imaće veće penzije, jer će biti zaustavljen rast broja penzionera”, rekao je Mazalica obrazlažući zakon o PIO.
On je istakao da su najvažniji ciljevi parametarske reforme kroz zakon o PIO pooštravanje uslova za sticanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja, povećavanje starosne granice za ostvarivanje prava na starosnu penziju, te uvođenje restriktivnijih uslova za ostvarivanje prava na invalidsku penziju.
Prema njegovim riječima, reformom ovog zakona ukida se garantovani penzijski osnov za borce od prve do pete kategorije, a finansiranje prava boračkih kategorija biće regulisano novim zakonom.
Mazalica je naglasio da se u javnosti stvara pogrešna pretpostavka da mladi nikada neće moći da nađu posao ako ovakav zakon stupi na snagu. “Kada stupi zakon o radu, u kojem će biti brisane odredbe u vezi sa prestankom ugovora o radu, uz dogovor sa poslodavcem moći će da se radi do 45 godina staža i više od 65 godina starosti”, objasnio je Mazalica.
On je napomenuo da probleme na tržištu rada ne treba rješavati politikama iz oblasti PIO.
“Poslodavac kojem je bolji i produktivniji radnik koji ima 70 godina od mladog radnika tek izašlog iz obrazovnog sistema, nije kriv za greške u obrazovnom sistemu. Republika treba da iz sredstava koja budu oslobođena usljed reforme sistema PIO finansira projekte olakšavanja tranzicije iz obrazovnog sistema na tržište rada”, naveo je Mazalica.
On je istakao da Republika zakonom, ili na neki drugi način, treba urediti da se u javnom sektoru, državnoj upravi i javnim preduzećima, zadrži starosna granica od 65 godina za odlazak u penziju, uz zakonom definisane moguće izuzetke.
“Portir u Vladi ili Elektroprivredi može obavljati ovaj posao i sa 85 godina. Na isti način smo Zakonom o visokom obrazovanju definisali granicu od 68 godina za univerzitetske profesore, a Zakonom o ustavnom sudu granicu od 70 godina za ustavne sudije”, dodao je Mazalica. Srna