MOSKVA, U naredne tri godine “Gasprom” će potrošiti skoro 200 milijardi dolara za nove projekte – razradu nalazišta na poluostrvu Jamal u Istočnom Sibiru, izgradnju gasovoda iz Jakutije u Vladivostok i završetak izgradnje gasovoda Južni tok, linije kojom će plavo gorivo krenuti evropskim potrošačima.
Direktor Instituta za nacionalnu energetiku Sergej Pravosudov rekao je da se Gasprom priprema da adekvatno odgovori na uvećanje potražnje i u tom kontekstu razrada novih nalazišta razuman je i blagovremen korak, jer se stara baza nalazišta iscrpljuje.
“Kina će nekoliko puta uvećati potrošnju goriva, zato će se ruskom gasu naći tamo mjesto. U Japanu, zbog zatvaranja nuklearnih centrala, takođe će biti potrebni dodatni obimi. Iz svih tih prognoza slijedi da je novi gas potreban, znači potrebno je otvarati i nove projekte”, rekao je on.
Za nove projekte kompanija će najvjerovatnije uzeti kredit i tražiti partnera sa kojima bi mogla da dijeli troškove i kasniji profit.
“Neophodnost velikih novčanih ulaganja sasvim je objašnjiva. Ako je ranije sve bilo vezano za izvoz u Evropu, sada se aktivno razvija azijski pravac”, smatra Pravosudov.
U investicionim planovima ruske gasne kompanije pojavila se razrada Štokmanovskog nalazišta u Barencovom moru. Poslije pokretanja ovog kompleksa, od kojeg će polovina pripadati Gaspromu, to će postati najveće nalazište na sjevernim širinama koje se eksploatiše u svijetu. Na spisku planiranih troškova kompanije je još jedan projekat – gasovod Altaj, koji će spojiti Rusiju i Kinu. Isporuke njime treba da počnu krajem 2015, početkom 2016. godine, prenosi Glas Rusije.