NJUJORK, “Krvna slika” kineske privrede nagnala je američkog ekonomistu, nobelovca Pola Krugmana da, u kolumni u “Njujork tajmsu” nagovijesti mogućnost njenog kraha, uz ocjenu da svijetu, koji trenutno ispašta zbog haosa u Evropi, “stvarno nije potreban” novi epicentar krize.
– Uzmite u obzir sljedeću sliku: skorašnji rast zavisio je od velikog graditeljskog “buma” podstaknutog vrtoglavim rastom cijena nekretnina, pokazujući sve klasične znake naduvanog mjehura. Tu je i brzi rast kredita, ne samo preko tradicionalnih banaka, već u velikoj mjeri kroz neregulisano “bankarstvo u sjenci” van kontrole vlasti. Sada mjehur puca, i postoje realni razlozi za strah od finansijske i ekonomske krize – piše Krugman. – Opisujem li Japan s kraja osamdesetih godina? Ili Ameriku iz 2007? Moglo bi da bude tako. Ali upravo sada ja govorim o Kini.
Prema ocjeni ovog uglednog profesora, nobelovca, “čak su i zvanični podaci o stanju kineske ekonomije problematični, a najnovije vijesti su posebno alarmantne”.
Sa relativno malom domaćom potrošnjom, najmnogoljudnija zemlja uspjeva da održi visok nivo investicija u znatnoj mjeri zahvaljujući ekspanzivnom rastu gradnje nekretnina. Znamo li da je to tržište sada mjehur koji prijeti da eksplodira, kao u američkom slučaju? – pita se Krugman i odgovara:
– Pokazuje sve znake mjehura: ne samo rastuće cijene, već i onu tipičnu spekulativnu groznicu tako nam dobro poznatu od prije nekoliko godina – sjetite se obale Floride.
Neki komentatori, nastavlja nobelovac, kažu: “Ne brinite, Kina ima snažne i bistre vođe, koje će učiniti sve što treba da bi se izborile sa sunovratom”. Krugmana, međutim, sve to podsjeća na slična uvjeravanja koja je dobijao osamdesetih u vezi sa situacijom u Japanu, gdje su briljantne birokrate u tokijskom Ministarstvu finansija navodno sve držale pod kontrolom. Poslije su javnost i stručnjaci ubjeđivani da Amerika nikada neće ponoviti japanske greške – a u stvarnosti, počinila je znatno veće, prenose agencije.