BANJALUKA, Ekonomisti u Republici Srpskoj predviđaju da će 2012. godina biti teža od ove godine, sa otežanim finansiranjem deficita i nižom privrednom aktivnošću.
Docent na banjalučkom Ekomskom fakultetu Goran Radivojac rekao je da će 2012. biti teža nego tekuća godina i da je moguć kontrakcioni udar “finansijske krize sa strane” te da rješenja u finansiranju treba tražiti u saradnji sa međunarodnim finansijskim institucijama.
“Domaći finansijski sektor u značajnoj mjeri je privatizovan i kapital je pod kontrolom banaka čija sjedišta su u zemljama EU i te zemlje će pokušati da zatvore i kontrolišu finansijske tokove na način da će biti teže iznijeti kapital sa njihove teritorije i njihove privrede ka BiH”, smatra Radivojac.
Prema njegovim rječima, otud će i finansiranje platnog deficita biti otežano i biće potrebno tražiti neka druga rješenja finansiranja, prije svega kroz saradnju sa Međunarodnim monetarnim fondom i Svjetskom bankom.
BiH je jako specifična u tom pogledu i dosta zavisi od spoljnih dešavanja i spoljnih faktora, i samo finansiranje u BiH će zbog specifičnosti zahtijevati i u narednoj godini saradnju sa međunarodnim finansijskim institucijama, prevashodno sa MMF-om i Svjetskom bankom.
Ekonomista Damir Miljević smatra da Republiku Srpsku očekuje teža naredna godina, sa nižom privrednom aktivnošću nego u ovoj godini.
“S obzirom na sve ono što se dešava u vezi sa javnim fondovima, s jedne strane, i malog nivoa investicija koje ulaze u RS, s druge strane, doći će do niže privredne aktivnosti sa svim konsekvencama koje takvo stanje izaziva kada su u pitanju budžet i socijalna davanja”, rekao je Miljević .
Govoreći o industrijskoj proizvodnji u RS koja prema statističkim podacima u ovoj godini pokazuje rast, Miljević je istakao da je to isključivo usljed rasta proizvodnje sirovina, ali da je u padu kada su u pitanju proizvodi.
“Tu se radi, u prvom redu, o ekslpoataciji kamena i željezne rude, aktivnostima koje imaju jako malu dodatnu vrijednost. Ne možemo biti optimisti kada je u pitanju prerađivačka industrija, jer tu imamo pad i taj trend će se nastaviti i u narednoj godini”, rekao je Miljević.
Prema njegovim riječima, potrebne su veće investicije za prerađivačku industriju, jer se njom obezbjeđuje veći profit, odnosno veća novostvorena vrijednost. Srna