BUENOS AJRES, Argentina koja je prije tačno deset godina proglasila najgoru dužničku krizu u istoriji, uspjela je da iz nje izađe odbacujući rigorozne mjere štednje.
Takve mjere se danas sprovode u evrozoni u cilju spasavanja zajedničke monete.
“Šta smo mi tada uradili“, upitala se nedavno argentinska predsjednica Kristina Kirhner ocijenjujući da je evropska dužnička kriza ogledalo Argentine 2001. godine.
“Mi smo tada rekli da mrtvi ne plaćaju dugove, i da bismo nadoknadili dugove morali smo prije svega da uspostavimo privredni rast“, rekla je Kirhner, podsjećajući na politiku svog prethodnika i supruga Nestora Kirhnera koji je umro u oktobru prošle godine.
Nestor Kirhner je u vrijeme svog mandata (od 2003. do 2007. godine), sprovodio politiku obnove zemlje tako što je podsticao potrošnju koja se oslanjala na kredite sa niskim kamatama, ali i proširujući lepezu subvencija. Ta politika je ubrzo dala rezultate.
Podaci govore da se od 2003. godine bilježi privredni rast čija se stopa kreće u prosjeku oko osam odsto (izuzetak je 2009. kada je započela svjetska finansijska kriza). Stopa nezaposlenosti je stabilna i iznosi oko sedam odsto.
“Evropska kriza ima sličnosti sa krizom u Argentini“, ocijenjuje ekonomski analitičar Belen Olais. Prema njegovom mišljenju, mjere rigorozne štednje i deflacija nisu donijele nikakve pozitivne rezultate u zemljama koje su na periferiji Evropske unije.
Generalna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristin Lagard ne slaže se, međutim, sa tvrdnjom da se sadašnja kriza u Evropi može uporediti sa argentinskom, podsjećajući da evropske zemlje koje su zapale u teškoće imaju podršku svojih evropskih partnera. “Vezivanje nacionalne valute za dolar je sasvim drugačije od snažno integrisane monetarne unije“, rekla je Lagard. Beta