BANJALUKA, Velike gužve u buticima širom Srpske vladaju već nekoliko dana, što je znak da su novogodišnja sniženja i rasprodaje u punom jeku, pa mnogi stanovnici hrle kako bi kupili neki komad odjeće, obuće ili druge potrepštine, koje se trenutno mogu pronaći po i do 50 odsto nižim cijenama.
Mnoga domaćinstva u RS čekaju baš decembar, kada već tradicionalno gotovo svi trgovci prave akcijska sniženja i rasprodaje, kako bi privukli što veći broj mušterija koje u pretprazničnom raspoloženju ne žale da potroše i marku više.
Tako je u banjalučkom tržnom centru “Zenit” u četvrtak organizovano “Veče kupovine”, gdje su se svi artikli mogli pronaći na sniženju od 20 do 50 odsto.
Slična situacija je i u Robnoj kući “Boska”, gdje je odmah dan kasnije, u petak, organizovano veliko sniženje svih proizvoda na prvom spratu.
I u banjalučkoj Robnoj kući “Damjan” počela su novogodišnja sniženja, pa se tako zimski džemperi mogu pronaći za 20 maraka, pantalone za 30, dok su na rasprodaji i šalovi, kape i rukavice raznih dezena.
Osim u gradu na Vrbasu, i u ostalim dijelovima Srpske novogodišnje sniženja privukla su mnogobrojne stanovnike.
– Uvijek oko praznika krenemo sa akcijama i nešto većim sniženjima, tako da se mnogi proizvodi mogu naći čak i duplo jeftinije – rekli su u prodavnici obuće “Planika” u Foči.
U fočanskim buticima mnogi artikli su na sniženju, poput jakni, dukseva i džempera.
– Kupci obilaze radnje, ono što im se sviđa probaju. Uglavnom smo zadovoljni prodajom ovih dana – naglašavaju trgovci.
I u jednom od najvećih proizvođača odjevnih predmeta, “Dijana tekstil” u Srpcu, kažu da je u toku sniženje od 25 do 50 odsto.
– Osjeća se pad kupovne moći naših građana, koja je opala i do 20 odsto u odnosu na prošlu godinu. Veoma mali broj njih kupuje gotovinom, tako da su većinom u opticaju kreditne linije na period do šest mjeseci – kaže predstavnik firme “Dijana tekstil” Duško Đukić.
Han Pijesak
U Han Pijesku trgovci ističu da nemaju neka veća sniženja, zbog toga što im je, kako kažu, marža ionako mala, pa bi pojeftinjenje bilo na njihovu štetu.
– Kupovna moć stanovništva je više nego prepolovljena. Kupuje se sve manje odjevnih predmeta, a za nabavku obuće i odjeće stanovnici najčešće idu u obližnje gradove – ističu trgovci. Glas Srpske