BEOGRAD, Srbija je i dalje u grupi zemalja sa relativno nižom stopom oporezivanja – od 11 odsto do 20 odsto, pokazalo je istraživanje međunarodne revizorske kuće KPMG Internacional.
Kako se navodi u saopštenju KPMG, Srbija je u grupi zemalja u kojoj su Češka, Rumunija, Rusija, Slovačka i Ukrajina.
U susjedstvu nižu stopu oporezivanja ima Bugarska (10 odsto), dok je poreska stopa u Hrvatskoj viša (do 40 odsto), naveo je Igor Lončarević iz poreskog odjeljenja kancelarije KPMG u Beogradu.
Istraživanjem je utvrđeno da ove godine manje od 15 odsto od 96 zemalja obuhvaćenih istraživanjem, izmjenilo oporezivanje dohotka građana, i da nijedna zemlja član G-20 nije mijenjala poreske stope za najveći dohodak građana.
Rezultati istraživanja o stopama poreza na dohodak građana i stopama doprinosa za socijalno osiguranje, koje sprovodi KPMG internacional (www.kpmg.com) pokazuju da je ove godine bilo upola manje izmjena stopa poreza i doprinosa nego prošle godine.
Istraživanje je pokazalo promjene u četiri zemlje iz grupe G-20 koju čini 19 najrazvijenijih zemalja svijeta sa Evropskom unijom.
Španija je jedina među 20 najvećih u svijetu obuhvaćenih ovim istraživanjem, 2011. promijenila poresku stopu za gornji segment poreza na dohodak građana povećavši ga za dva odsto, tako da se primanja veća od 175.000 evra oporezuju po stopi od 45 odsto.
Najveće promjene stopa su ove godine bile u Evropi.
Prosječna stopa za istočnu Evropu, nešto veća od 17 odsto je upola manja nego u ostalim evropskim podregionima što je posljedica istorijski niskog proporcionalnog oporezivanja, pokazalo je istraživanje KPMG.
U 2011. godini relativno nisku poresku stopu u istočnoj Evropi ima Mađarska, gdje je stopa za gornji segment poreza na dohodak građana smanjena sa 32 na 16 odsto, i gdje su usvajane proporcijalne poreske stope.
U južnoj Evropi povećanje poreske stope se, pored Španije, bileži i u Portugalu, dok su u sjevernoj Evropi, gdje je prosječna stopa približno 40 odsto, manje promjene poreskih stopa zabilježene u Letoniji, Finskoj, Švedskoj, Islandu i Irskoj.
Zapadna Evropa, gdje je prosječna stopa preko 45 odsto, nastavlja da primjenjuje najviše poreske stope za lična primanja od svih podregiona na globalnom nivou, piše u izvještaju revizorske kuće KPMG koja posluje u 152 zemlje. Beta
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Sve je moguce na papiru, realnost je sasvim drukcija, naravno u pitanju je – o kom porezu je rec. Jer neko popio kafu i parce kolaca u Beogradu.