DABLIN, Irski premijer Enda Keni kaže da nije siguran da li će biti potrebno da se u njegovoj zemlji održi referendum o prihvatanju novog dogovora Evropske unije.
Irska je jedan od najvećih kamena spoticanja u ozakonjenju sporazuma EU jer, za razliku od ostalih članica tog bloka, redovno stavlja te sporazume na javno glasanje.
“Svaka zemlja treba da uradi svoju stvar. U našem slučaju državni tužilac će morati to da analizira, da prouči i da da zvaničan savjet vladi o tome da li je potreban referendum”, kaže Keni.
Irski glasači su odbacili prethodna dva sporazuma Evropske unije, 2001. i 2008. godine, čime je odložena ratifikacija sporazuma koje su članice Unije teško postigle kroz višegodišnje pregovore. U oba slučaja održani su drugi referendumi, 2002. i 2009, kada su sporazumi prošli.
Irski Vrhovni sud je 1987. naveo da po ustavu te zemlje svaki prijedlog sporazuma EU mora direktno da ratifikuje javnost, ne samo parlament, ukoliko taj sporazum “mijenja suštinski obim ili ciljeve” institucija Unije.
Irska ministarka za evropske poslove Lusinda Krejton rekla je da smatra da je pola-pola vjerovatnoća da će biti potreban referendum.
Vođa opozicije u parlamentu, bivši ministar inostranih poslova Majkl Martin kritikovao je vladu što tvrdi da ne zna da li će ovog puta biti potreban referendum i optužio je da nije analilzirala kakve su promjene predviđene novim sporazumom.
On je upozorio da bi Irska trebalo da se pazi da ne odobri bilo koji sporazum koji je odbacila Velika Britanija zbog toga što je loš za poslovni svijet.
Irska se, poput Britanije, protivi pritiscima EU za povećanje poreza, prije svega na korporacije. Francuska i Njemačka su više puta kritikovale Irsku zbog oporezivanja korporativnog profita po stopi od 12,5 odsto, najnižoj u zapadnoj Evropi i daleko nižoj nego u tim dvijema zemljama.
Niska poreska stopa doprinosi privlačenju stranih multinacionalnih kompanija koje učestvuju sa 18 odsto u ukupnom ekonomskom proizvodu Irske.
Na samitu Evropske unije u Briselu, naime, 26 od 27 članica Unije, sve izuzev Velike Britanije, dogovorile su se da se priključe sporazumu o strožim budžetskim mjerama za evrozonu. Beta