SARAJEVO, Nije realno očekivati da EU u ovoj krizi bude striktno usredsređena na proširenje, čak se može reći da postoje sumnje da će do brzog proširenja Unije doći u skorije vrijeme – rekao je direktor evropskog instituta Londonske škole za ekonomiju i političke nauke /LES/ profesor Kevin Federston.
Ističući da je u interesu i BiH i EU da se, kada za to budu stvoreni uslovi, pristupi proširenju, Federston je rekao da je saglasan sa kritikama da EU ne šalje snažnu i jasnu poruku zemljama Zapadnog Balkana koje teže da joj se priključe.
Prema njegovom mišljenju, kriza koja pogađa EU je bez presedana i prouzrokovala je razne turbulencije i razmišljanja što je to sama EU, šta ona treba i može da radi.
On smatra da su sve opcije i mogućnosti za budućnost EU sada u priličnoj mjeri otvorene i široke.
“Pitanje je kako EU unutra treba da bude uređena. Treba se osvrnuti na ekonomske razloge i interese koji su bili pokretači ujedninjenja u EU. Interes je i jakih ekonomija, poput Njemačke, ali i slabijih, kao što je Portugal, da ostanu zajedno, da rade zajedno i funkcionišu na zajedničkom tržištu i koriste zajedničku valutu”, smatra Federston.
On je rekao da je optimista kada je riječ o izlasku iz krize i opstanku EU.
Ističući da se posljedice krize u EU osjete i van zemalja članica, Federston smatra da je centralno pitanje da li EU može da riješi krizu sa kojom se suočava.
“Kriza narušava naše razumijevanje EU i uzrokuje mnoge probleme u smislu svrhe EU. Ulazimo u period najdubljih sumnji postojanja Unije. Osnove na kojima je Unija izgrađena polako se razvodnjavaju i Evropa se vraća u nacionalne granice” – rekao je Federston, koji smatra da Evropi danas nedostaju vođe koje je ranije imala.
Federston je danas na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu održao predavanje o temi “Slike, značenja i zakonitost: Da li se evropska priča mijenja?”.
On je danas sa generalnim sekretarom Savjeta za regionalnu saradnju Hidom Biščevićem potpisao Memorandum o razumijevanju o saradnji Savjeta i Odjeljenja za istraživanja o jugoistočnoj Evropi LES-a u oblasti socijalne kohezije. Memorandum predviđa poboljšanje saradnje, strukturnu razmjenu znanja i davanje većeg značaja pitanjima uravnoteženog socijalnog razvoja među ključnim regionalnim akterima. Srna