BANJALUKA, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske zalagaće se da kod svih infrastrukturnih radova koje finansira Vlada prednost bude data domaćoj građevinskoj operativi, te da se dugovanja komunalnih preduzeća restrukturišu novim zakonom, koji će biti obuhvaćen Ekonomskom politikom za 2012. godinu, dogovoreno je na sastanku resornog ministra Srebrenke Golić i predstavnika Republičkog odbora Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti.
Golićeva je rekla da zakon koji bi riješio pitanje dugovanja komunalnih preduzeća za neplaćene poreze i doprinose i električnu energiju, koja potiču iz ratnog perioda, treba zajednički da izrade resorno ministarstvo i Ministarstvo finansija.
Ona je dodala da će Ministarstvo zadužiti lokalne zajednice da sačine pregled dugovanja svih javnih komunalnih preduzeća, na osnovu čega će biti utvrđeno koja se dugovanja mogu pretvoriti u akcije i da li opštine mogu biti garant za namirenje obaveza pojedinih preduzeća.
“Alternativa je da komunalna preduzeća idu u stečaj, koji nije rješenje, jer njime bi bez posla ostalo desetine hiljada radnika”, rekla je Golićeva, dodajući da nije bilo riječi o najnižoj cijeni rada u građevinarstvu.
Prema njenim riječima, Ministarstvo će nastojati da u Ekonomsku politiku za narednu godinu budu uvršteni i podsticaji za proširenje djelatnosti i izvoz preduzećima koja proizvode građevinski materijal i koja posluju pozitivno i uredno plaćaju obaveze prema državi.
Ona je izrazila zadovoljstvo činjenicom da će na narednoj sjednici Narodne skupštine biti usvojen zakon o građevinskim proizvodima koji će domaćim proizvođačima građevinskog materijala omogućiti lakši izlazak na evropsko tržište i kontrolu uvoza tih proizvoda u Srpskoj.
Predsjednik Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti Mile Ribić rekao je da će prioritet ovog sindikata biti da još jednom sa svojim udruženjima pokuša dogovoriti najnižu cijena rada za 2012. godinu.
“Ukoliko ne bude dogovora ići ćemo pojedinačno prema poslodavcima i tražiti povećanje cijene rada u pojedinačnom preduzeću, a ukoliko poslodavci ne prihvate pribjeći ćemo organima kontrole”, rekao je Ribić.
On je izrazio nezadovoljstvo činjenicom da u ovoj oblasti četiri godine najniža cijena rada nije podignuta sa 125 KM, dok 70 odsto radnika u građevinarstvu prima najnižu platu.
Ribić je rekao da je prosječna plata u građevinarstvu manja za 28 odsto u odnosu na republički prosjek, dok je u komunalnim djelatnostima ona manja za 22 odsto, ali da u njima većina članova uprave ima ugovorenu platu koja ne zavisi od stanja u preduzeću.
On je izrazio nezadovoljstvo i velikom nedisciplinom poslodavaca u poštivanju kolektivnih ugovora, kao i radom kontrolnih organa, o čemu govori i podatak da se izvršava svega 18 odsto dobijenih presuda u radnim sporovima po tužbama radnika.
“Položaj radnika nije samo odraz lošeg poslovnog ambijenta, već i nesposobnosti pojedinih poslovodnih struktura u preduzećima”, rekao je Ribić.
On je dodao da bi novi zakon o poreskom postupku trebalo da obezbijedi bolju disciplinu kod uplate doprinosa radnicima.
Prema njegovim riječima, Sindikat je zatražio i da u budžetu za narednu godinu bude zadržan nivo sredstava za socijalno zbrinjavanje radnika u građevinarstvu čija su preduzeća u stečaju i likvidaciji od 20 miliona KM.
Generalni sekretar Udruženja “Vodovodi RS” Jovo Tadić rekao je da Vlada treba da izvrši restrukturiranje komunalnih preduzeća u RS, u okviru kojeg bi se njihova dugovanja po osnovu poreza, doprinosa i kamata pretvorila u akcije, jer bez takvog postupka neće biti rješenja za njihovo stanje.
“Očekujemo da u narednom periodu iz IPA fondova budu izdvojena sredstva za razvoj naše mreže i da razvijemo sektor odvođenja iskorištenih voda”, rekao je Tadić.
On je dodao da će u narednom periodu biti riješen i problem lokalnih vodovoda u kontroli zdravstvene ispravnosti vode. Srna