SOFIJA, Bugarska važi za najsiromašniju zemlju EU, ali trenutno ima koristi od krize koja potresa Grčku, jer grčka preduzeća novac i radna mjesta prebacuju “na sigurno” – upravo u Bugarsku.
Ministar finansija Simeon Đankov, već nedjeljama djeluje opušteno, upravo zbog krize u susjednoj Grčkoj – navode agencije.
“Mnogo novca pristiže u Bugarsku. Ulaže se novac, koji ranije nismo imali, iz Grčke. Imamo koristi od toga što je grčki bankovni sistem trenutno nestabilan” – objašnjava on.
Ljudi žele da svoj novac stave na sigurno mjesto i traže stabilne bankovne sisteme. “U stvari, naš sistem je najstabilniji u Evropi, bar trenutno. Ima najveću likvidnost u cijeloj Evropi” – navodi Đankov i dodaje da je porez u Bugarskoj nizak.
Pogranični region prema Grčkoj doživljava pravi bum. Bugari iz svih dijelova zemlje dolaze u ovaj kraj da rade, u restoranima i prodavnicama govori se grčki.
Istovremeno, Bugari strahuju da bi mogli izostati brojni grčki turisti koji dolaze na zimski odmor. Strepe i da bi moglo doći do pada izvoza u Grčku – ipak je tu riječ o milijardi evra. Ali, šta god da se desi, Bugari su navikli na krizu.
Nakon raspada Sovjetskog Saveza 90-tih godina prošlog vijeka privreda ove agrarne zemlje zapala je u krizu, tek je od 2004. počela polako da se oporavlja – uz međunarodnu pomoć.
Pristupanjem Evropskoj uniji prije četiri godine bugarska privreda je dobila nove podsticaje.
Ipak, Bugarska je i dalje najsiromašnija zemlja u EU. Prosječna plata zvanično iznosi između 200 i 300 evra.
Većina Bugara rade na dva-tri mjesta da bi mogli da prežive. Mnogi su od EU očekivali više.