BEOGRAD, Bankari u Srbiji smatraju da je novi Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga dobar, ali zbog pojedinih odredbi, ipak nisu zadovoljni.
I, nezvanično najavljuju da će povećane troškove izazvane stupanjem na snagu novog propisa pokušati da nadomjeste na razne načine, pa i skupljim kreditiranjem.
Novi propis predviđa da građani mogu da uzmu kredit, a zatim u roku od 15 dana da odustanu od njega, dok dobijeni novac vraćaju za mjesec dana, bez ikakvih troškova. Takođe, gubitak ili krađu kreditne kartice mogu da prijave tek poslije 45 dana, a banka snosi gubitak do 15.000 dinara.
– Ove dvije odredbe novog zakona navode banke da budu vrlo oprezne kada odobravaju zajmove i kreditne kartice, jer mogu da se suoče sa nepredviđenim troškovima – objašnjava Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije. – Možda i da podignu kamate. Klijent koji uzme pozajmicu, a onda se poslije dvije nedjelje predomisli, teško da će moći po povoljnim uslovima da se zaduži, jer svaka banka će ga imati „na oku“.
Što se tiče prijave izgubljene ili ukradene kreditne kartice, tu ima, smatra Dugalić, prostora za zloupotrebu. Teško da neko, kako kaže generalni sekretar UBS, ne primjeti 45 dana da mu je nestala kreditna kartica. Do sada je važilo pravilo da onog trenutka kada klijent javi svojoj banci da nije više u posjedu kartice, iz bilo kog razloga, odmah se kartica blokira.
Utjerivači dugova
Stupanjem na snagu novog Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, banke više ne mogu da nenaplative dugove prodaju agencijama. To znači, ukoliko klijent nije u mogućnosti da vrati zajam, taj dug će biti otpisan.
Svi građani koji koriste kredite, bez hipoteke, već je jedino obezbjeđenje mjenica i nemaju pokretne i nepokretne imovine,a ne vrate zajam, biće praktično oslobođeni dugova. Do sada su neke banke prodavale ove nenaplative zajmove specijalizovanim agencijama, a one su ih naplaćivali. Novosti