BANJALUKA, Snižavanje kreditnog rejtinga BiH neće uticati na pomjeranje kamatnih stopa Investiciono-razvojne banke u idućoj godini i one će se kretati između četiri i šest odsto, rekao je u petak premijer RS Aleksandar Džombić.
On je istakao da će RS preko IRB-a i dalje održati kreditiranje privrede po najpovoljnijim uslovima.
– Kamate će se kretati između četiri i šest odsto i pad kreditnog rejtinga sasvim sigurno neće uticati na pomjeranje kamatnih stopa koje IRB daje za sljedeću godinu, a kroz Ekonomsku politiku je planirano oko 240 miliona KM kredita za proizvodnju i za stambene kredite. Taj novac biće obezbijeđen jednim dijelom od naplate već plasiranih kredita, a drugim dijelom iz već dogovorene linije sa Evropskom investicionom bankom, koja je vrijedna 50 miliona evra – naglasio je Džombić.
Govoreći o snižavanju kreditnog rejtinga BiH i uticaju na RS, Džombić je istakao da će RS obezbijediti finansiranje onako kako je planirano za iduću godinu.
– Za finansiranje budžeta u idućoj godini planirano je 95 miliona maraka i tu neće biti nikakvih problema. Kad god kreditni rejting padne, to podrazumijeva povećanje kamatnih stopa. Mi nećemo imati problema u obezbjeđenju onih investicija, koje smo naveli u Ekonomskoj politici, ali to svakako nije dobro za BiH i sasvim sigurno će imati otežan pristup novcu na međunarodnom tržištu – kazao je Džombić.
Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić smatra da je snižavanje kreditnog rejtinga BiH prije svega posljedica političkih odnosa u BiH.
– Na rejtinge u svijetu utiču i ocjene ukupne političke situacije u nekoj zemlji. BiH nema novi Savjet ministara i još nema dogovora o budžetu za sljedeću godinu. To su vjerovatno presudni momenti za procjenu kreditnog rejtinga BiH – rekao je Radojičić.
Profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu Ljubiša Vladušić rekao je da je smanjivanje kreditnog rejtinga BiH očekivano.
On je podsjetio da su prije nekoliko mjeseci agencija “Standard end Purs”, kao i agencija “Mudis”, upozorili autoritete u BiH, dajući negativne izglede uz tada postojeći rejting.
– S obzirom na to da se u datom roku nisu desili pozitivni trendovi, ni na političkom planu, u vezi sa formiranjem vlasti na nivou BiH, ni minimum konsenzusa po pitanjima od krucijalne važnosti, a u vezi sa budžetom i fiskalnom održivosti, smanjenje rejtinga je logičan slijed – rekao je Vladušić.
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić istakla je da je veoma zabrinjavajuće šta će se, poslije pada kreditnog rejtinga BiH dešavati sa kreditima koje imaju obični građani i kako će se to reflektovati na već postojeće kredite.
Međunarodna agencija “Standard end Purs” snizila je kreditni rejting BiH sa “B plus” na “B”, uz stavljanje rejtinga na posmatranje s mogućim negativnim implikacijama.
Hasić
Ekonomski ekspert Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić ocijenio je da snižavanje kreditnog rejtinga BiH predstavlja veliki udarac na zemlje, koji će za posljedicu imati odluke banaka da povećaju kamatnu stopu.
Hasić je naglasio da će snižavanje kreditnog rejtinga BiH otežati i privrednicima da dođu do izvora finansiranja, jer to znači i rizično poslovanje. Glas Srpske