PIROT, Na 50. rođendan, pirotska Mljekara dobila je svoj drugi život.
Poslije desetogodišnje pauze i raznih kupoprodaja, Privredno društvo „Eko Teman grup“ iz Kovina, u ponedjelajk je pokrenulo proizvodnju u kojoj je uposleno pedesetak radnika.
Generalni direktor Dragan Stamenković konstatovao je da su u vaskrsavanje pogona kapaciteta 60 tona mlijeka dnevno, uložene milionske sume, od oktobra 2008. kada su postali vlasnici čuvene Mljekare.
– Nismo imali pomoć raznoraznih fondova. Sve što smo uložili dolazi iz vlastitih izvora. Pun obim proizvodnje ostvarićemo krajem marta i početkom aprila iduće godine, kada ćemo uposliti još 100 do 150 radnika. U sirovinsku bazu investiraćemo dogodine još oko dva miliona evra, a na našu farmu na Belim Vodama na Staroj planini, prispjeće veliko stado ovaca i koza iz Njemačke – rekao je Stamenković.
Novi moto Mljekare je „Od pradedova do praunuka“. Čuvena Mljekara koja je svojevremeno izvozila u 39 zemalja i čiji se sir jeo u Vašingtonu, držaće se tradicije uz primjenu novih tehnologija.
– Prizvodićemo bijele sireve, kačkavalj i proizvode od surutke. – Nećemo biti klasična „flašionica“ mlijeka, već firma koja radi po „Hasap“ i „Halal“ standardima i veliki izvoznik u EU i u Rusiju. Novčano i na druge načine pomagaćemo našim kooperantima i snabdijevati ih rasnim priplodnim malterijalom sa Belih Voda – kaže Stamenković.
Mljekaru je prvo kupio „Unimilk“. Nije ispunila ni jednu jedinu ugovornu obavezu. Slično je bilo i sa slovenačkom „Solventom“. Nisu nisu uložili ništa.
Zaštita geografskog porijekla
Dragana Obradović, vlasnica društva „Eko Teman“, radi više decenija u Njemačkoj i kaže da će jedan od koraka biti zaštita geografskog porijekla pirotskog sira i kačkavalja, pošto se sad pod oznakom „pirotski“ prodaju sirevi koji nemaju vezu sa ovim krajem. Novosti