NIŠ, Sindikalci u desetak niških komunalnih preduzeća u kojima radi više od 3.000 zaposlenih, digli su glas protiv privatizacije i transformacije ovih preduzeća.
Sa kolegama iz 26 gradova Srbije, pokušaće da prikupe 100.000 potpisa za raspisivanje referenduma sa pitanjem da li su građani protiv privatizacije i davanja u zakup i pod koncesiju komunalna preduzeća.
Komunalci namjeravaju da spriječe stupanje na snagu novih zakonskih rješenja koja je prije nedjelju dana donijela Skupština Srbije i koja na velika vrata uvodi privatni kapital u javno komunalni sektor.
U Srbiji radi 670 lokalnih javnih preduzeća od kojih 378 ima isključivo komunalnu djelatnost. U neznatnom broju gradova privatni kapital već je ušao putem javno-privatnog partnerstva, a partneri su uglavnom stranci iz Grčke, Češke, Austrije, Njemačke, Mađarske.
– Još 2003. godine bilo je pokušaja sa vodovodnim preduzećima u Novom Sadu i Beogradu, da se mimo zakona uvedu koncesionari, što je spriječeno. U međuvremenu su ušle neke kompanije koje se bave odvozom smeća, ili daljinskim grijanjem. Iskustva govore da građani nisu dobili kvalitetniju nego skuplju uslugu. U mnogim gradovima, već je pokrenuta inicijativa da se takvi štetni ugovori raskinu. U Zaječaru su usred zime ostali bez grijanja, jer strancima nije bilo rentabilno – pričaju Branimir Ljumović, sekretar Udruženja komunalnih preduzeća i Milan Grujić, predsjednik Republičkog odbora sindikata komunalnih preduzeća. Sindikalci tvrde da se ovim ugrožavaju nacionalni interesi i bezbjednost, da se dozvoljava odlaganje nuklearnog i komunalnog otpada.
Strahove za egzistenciju ne kriju ni niški komunalci, jer su kako kažu, „svjedoci da privatizacija nikome dobro donijela nije“.
– Ne borimo se za radna mjesta i plate, već dižemo glas u ime sugrađana koji neće dobiti kvalitetniju nego skuplju uslugu. Sa ovim cijenama čuvamo socijalni mir. Građani sve manje mogu da plađaju komunalije, a privatnik, pogotovo stranac, neće mariti za to. Građani „Medijani“ duguju 320 miliona dinara, 100 miliona, nam duguje grad, a još 220 miliona dinara pravna lica – kaže Grozdan Mitić, sindikalista iz „Medijane“ koja je zadužena za prikupljanje smeća i javnu higijenu. – Scenario je jasan, privatnik bi uzeo profitabilno prikupljanje smeća, a gradu bi prepustio javnu higijenu, koja ne donosi nikakav profit.
U Nišu još nijedna komunalna djelatnost nije prepuštena privatniku, niti prema riječima gradonačelnika Miloša Simonovića ima nagovještaja za tako nešto, ali to ne umiruje sindikalce. Nebojša Milošević iz sindikata vodovoda „Naisus“ i Saša Milošević iz „Niš stana“ strahuju da će „nacionalno bogatstvo završiti u rukama malog broja tajkuna“.
Druga strana medalje
Komunalna preduzeća su najsigurnija baza za uhljebljenje partijskih kadrova i nije realno očekivati da će ih se političari lako odreći. Međutim, činjenica je da ova preduzeća sve teže mogu da opstanu, jer su prenatrpana radnom snagom, a „ne smiju“ da rade po – tržišnim cijenama.
– Čak i sa ovakvim cijenama mogli bismo normalno da poslujemo, ali nas opterećuju investicije koje nam nameće gradsko rukovodstvo. Tada smo primorani da dižemo kredite, plaćamo kamate, a ne smijemo mnogo ni da pritiskamo dužnike, i tako ukrug – kažu u sindikatu.
Prodali pa otkupljuju
– Zašto su onda donijeti zakoni po hitnom postupku bez konsultacije sa sindikatima i Privrednom komorom. U Hrvatskoj takvi zakoni nisu prošli, a u Bukureštu i Sofiji država i lokalna samouprava masovno otkupljuju svoja komunalna preduzeća. Samo što ih sada plaćaju tri puta skuplje nego kada su ih prodavali – ističu sindikalci. Novosti