BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske /RS/ Aleksandar Džombić rekao je da je trenutno najbitnije da su Željeznice RS počele da saobraćaju, da se više ne prave gubici ni preduzeću, ni privredi, a u narednom periodu treba se baviti pitanjem restrukturisanja ove kompanije.
On je naglasio da je u Željeznicama potrebna racionalizacija i reorganizacija, jer u postojećoj finansijskoj situaciji ne mogu poslovati.
Džombić kaže da je Vlada RS spremna da potraživanja nastala po osnovu isplaćivanja kredita u ime Željeznica RS konvertuje u kapital da bi bio omogućen za neprekidan rad preduzeća u narednom periodu.
“Očekujemo od novog menadžmenta prijedlog finansijskog restrukturisanja Željeznica RS. Sad je situacija takva da Željeznice ne mogu da plaćaju svoje obaveze”, rekao je Džombić i precizirao da u posljednjih godinu i po dana Željeznice ne mogu da plaćaju međunarodne kredite i to Vlada radi u njihovo ime.
Džombić kaže da je Vlada RS do sada u ime Željeznica RS otplatila oko 15 miliona KM.
On je dodao da će grant iz budžeta za Željeznice RS ove godine iznositi 32,4 miliona KM, a za narednu godinu planiran je u iznosu od 25 miliona, što čini oko 40 odsto od ukupnih prihoda Željeznica RS, pri čemu su ukupni prihodi oko 72 do 74 miliona KM, a od toga se samo na plate odnosi 56 miliona KM.
Poslije gotovo mjesec i po blokade željezničkog saobraćaja jutros je krenuo prvi putnički voz. Saobraćaj je pokrenut nakon sinoćnjeg dogovora mašinovođa sa predsjednikom i premijerom RS Miloradom Dodikom i Aleksandrom Džombićem.
Mašinovođe su bile u štrajku od 10. oktobra, tražeći isplatu razlike u zaostatku dodatka na platu koji se u stručnoj terminologiji naziva kilometar, kao i nastavak isplate kilometra po ranije utvrđenoj cijeni od 2,4 KM.
Štrajk mašinovođa nanio je ogromne štete kompaniji, ali i privredi RS. Generalni direktor “Željeznica RS” Dragan Savanović ranije je rekao da direktna dnevna šteta prelazi 50.000 maraka samo kada je u pitanju smanjen obim prevoza, a procjene su da je kompaniju ovaj štrajk koštao više od dva miliona KM. Stanje u kompaniji dodatno otežava i gubitak koji u devet mjeseci ove godine iznosi 15,6 miliona KM. Srna