SARAJEVO, Ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić rekao je da je razočaran što na današnjoj sjednici Fiskalnog savjeta nije bilo napretka i da je bio spreman da prijedlog budžeta institucija BiH za narednu godinu od milijardu i 85 miliona KM “smanji za solidnu cifru”, ali da je očekivao da to naprave i drugi.
“Osim deklarativnih riječi nisam dobio ništa obećavajuće”, rekao je Vrankić novinarima nakon sjednice Fiskalnog savjeta.
Vrankić je rekao da je konstatovano da opšta situacija u BiH veoma podsjeća na 2009. godinu i da zbog trenutnog stanja u Evropi i šire ima nagovještaja pada ekonomskih aktivnosti. “BiH je projekciju svog ekonomskog rasta smanjila sa tri na čak jedan odsto i u tom duhu se moramo i ponašati” istakao je Vrankić.
On je podsjetio da su 2009. godine doneseni određeni program i mjere koje su dijelom dale rezultate – smanjene su plate, materijalni troškovi, ali da se očekivalo da će biti provedene strukturalne reforme u entitetima.
“Odlukom o privremenom finansiranju zajedničke institucije uštedjele su dodatnih 150 miliona KM, tako da smo od 2009. godine uštedjeli između 300 i 350 miliona KM”, rekao je Vrankić, tvrdeći da je taj dio sredstava otišao u korist entiteta za koje je naveo da su imali povećanje budžeta, u Republici Srpskoj pet, a u Federaciji BiH devet odsto.
Prema Vrankićevim riječima, došlo se u poziciju da bi to sada budžet BiH morao da pokrije i da se postavlja zahtjev da zajedničke institucije smanje prihode i uzimanja sa jedinstvenog računa, odnosno zadrže nivo iz 2010. godine.
“Želi se nastaviti privremeno finansiranje, a da bi se to moglo ispratiti potrebno je još 200 miliona KM sa jedinstvenog računa”, rekao je Vrankić i upozorio da neće biti budžeta BiH za 2012. godinu “ukoliko se budemo ponašali kao danas”.
Vrankić je rekao da je donesen zaključak da će ministri finansija u narednih 10 dana pokušati da daju određeni prijedlog, ali da ne vjeruje da će stavovi biti promijenjeni, ukoliko se bude razmišljalo kao i danas.
“Mi smo spremni da napravimo određene uštede, predložimo našim budžetskim korisnicima određeno odlaganje troškova za neka buduća vremena kada se ekonomska situacija popravi. S druge strane ne vidim analizu troškova na nivou entiteta. Raspravlja se o državi, a ja sam da se raspravlja o svima”, naglasio je Vrankić, priznajući da su problemi socijalne prirode veći u entitetima.
Prema njegovim riječima, BiH sada koristi osam odsto od 13 milijardi KM javnih prihoda na nivou BiH.
“Jedan od mojih današnjih prijedloga bio je da ukupnu javnu potrošnju u BiH smanjimo za pet odsto. Ako to učinimo to je ušteda za oko 750 miliona KM. Naš deficit je tri odsto BDP i tako bi riješili deficit i stvorili pozitivan zamah u makroekonomskoj politici gdje se ne bi trebalo zaduživati i riješili bi se rizika sljedećih koraka makrioekonomske politike u BiH”, naveo je Vrankić i dodao da ovaj prijedlog nije prihvaćen jer je za to potrebna široka politička volja. Srna