PODGORICA, Privatizacija KAP nije bila uspješna, zaključili su predstavnici opozicionih partija.
O tome se ipak na sjednici u petak Komisije za privatizaciju nije glasalo, jer se čeka usvajanje zajedničkih zaključaka i rasprava o biznis planu, ukoliko je dostavi uprava Kombinata aluminijuma.
Andrija Mandić, predsjednik Komisije i lider Nove srpske demokratije, saopštio je da kupoprodajni ugovor 2005. godine nije sklopljen po uobičajenim profesionalnim standardima, što je uzrokovalo propuste u primjeni kod obje ugovorne strane.
– Većinski vlasnik podnio je tužbu pred međunarodnim sudom protiv Vlade, koju je vlasnik konstantno koristio kao mjeru pritiska kako bi dobijao nove pogodnosti. Implementacija ugovora je dovela do novih problema, neaktiviranja prerađivačkih kapaciteta, gašenja pojedinih pogona – Glinice, prodaje jedne od najvećih presa na Balkanu u kovačnici, smanjenja broja zaposlenih, utaje poreza na dobit, doprinosa i slično. I pored ogromnih povlastica, ustupaka, izdavanja garancija od države, vlasnik KAP je nastavio istu praksu, pa se ovih dana najavljivalo gašenje pojedinih pogona, a i bankrot – istakao je Mandić.
Zaključci koje je saopštio Mandić ipak su preblagi za Branka Radulovića, iz Pokreta za promjene.
– Pandorina kutija koja se punila 20 godina brzo će eksplodirati. Za sanaciju štete koju je pričinio KAP, prema pravilima Evropske unije za ekologiju, treba više od milijardu evra. Umjesto kvalitetnog punjenja budžeta, imamo utaju poreza. Umjesto socijalne sigurnosti, mi imamo sve više štrajkova. Sve zahvaljujući organizovanom kriminalu i “čivasu” (viskiju), odnosno čuvenim prijateljima i kumovima. Ovo je minimum zaključaka koji pokazuju dobru volju opozicije – poručio je Radulović.
Za Svetozara Golubovića, iz Socijalističke narodne partije, svih pet zaključaka može se svesti na jedan: da je privatizacija KAP bila neuspješna, dok je za Strahinju Bulajića, iz Nove, i dalje nejasno kako je podgorički kombinat prodat bez obezbjeđivanja sopstvenog energetskog izvora.
– Upravo to je najveći razlog da se u Kombinatu neuspješno posluje – ocijenila je Hidajeta Bajramspahić, iz Socijaldemokratske partije.
– Zato insistiram da se ukaže u zaključcima da je nedostatak sopstvenog izvora energije presudan za loše poslovanje kompanije – rekla je Bajramspahić.
Za Zorana Jelića, iz DPS, zaključci nisu u potpunosti prihvatljivi.
– Smatram da je ugovor bio profesionalno sklopljen i da su bile dobre namjere i jedne i druge strane. Nastanak problema nije samo pitanje ugovora, već i poslovanja na tržištu – naveo je Jelić.
Iako je postojala formalna mogućnost da opozicija izglasa zaključke, ipak je dogovoreno da se usaglase stavovi predstavnika vladajućih i opozicionih partija, ali i da se zatraži, još jednom, da Uprava KAP konačno dostavi biznis plan.
Najavljeno je da će se naredne nedjelje na Komisiji za kontrolu privatizacije raspravljati o “Staklenicima” i “Elastiku”.
Odložili raspravu o ”Vektri”
Komisija za praćenje i kontrolu privatizacije trebalo je da razmotri i situaciju u kompaniji “Vektra-Jakić”, ali je konstatovano da nemaju potrebnu dokumentaciju niti predstavnike tog preduzeća. – Riječ je o specifičnoj privatizaciji u stečaju o kojoj odlučuje Privredni sud. Zato ćemo od bjelopoljskog suda zatražiti neophodna dokumenta i na nekoj od narednih sjednica raspravljati i na tu temu – zaključio je Andrija Mandić, predsjednik Komisije. Novosti