MODRIČA, Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željko Kovačević najavio je danas da će ovo ministarstvo pokrenuti inicijativu za izmjenu podzakonskih akata na nivou BiH kako bi bila onemogućena nelojalna konkurencija na tržištu BiH proizvodima Rafinerije nafte Brod i Rafinerije ulja Modriča.
“Zakonskom regulativom na nivou BiH mora se obezbijediti da kompanije iz oblasti naftne industrije rade i prodaju proizvode pod istim uslovima”, rekao je Kovačević novinarima u Modriči, nakon sastanka sa rukovodstvom Rafinerije ulja.
Kovačević je nakon sastanka Radne grupe sastavljene od predstavnika Ministarstva industrije, energetike i rudarstva i Ministarstva finansija sa zadatkom da sa menadžmentom Optima grupe analizira i rješava sva sporna pitanja koja se odnose na privatizacioni ugovor za rafinerije nafte i ulja naglasio da, na opšte zadovoljstvo, problema u realizaciji Ugovora o privatizaciji naftnog sektora u RS nema.
On je izrazio zadovoljstvo postignutim rezultatima u radu Rafinerije ulja Modriča.
“Planirana proizvodnja od 85 000 tona ulja u ovoj godini ohrabruje i ovo ministarstvo daje podršku kompaniji i njenom nastojanju da zahvaljujući rekordnoj proizvodnji ostvari zavidne rezultati na tržištu RS, BiH i Evrope”, istakao je Kovačević.
Direktor Rafinerije Pero Dugić potvrdio je da je od planiranih 85 000 tona do danas prerađeno 75 000 tona bazne uljne sirovine iz Rafinerije nafte u Brodu.
“Plan od 85 000 tona ulja biće ispunjen”, rekao je Dugić i istakao da je plasman gotovih industrijskih i motornih maziva do sada realizovan na nivou prošlogodišnjeg.
On je istakao da je važno da je ostvaren izlazak na nova tržišta, prije svega zemlje Evropske unije.
Govoreći o planovima za naredni period, Dugić je rekao da je potpisan ugovor o izgradnji novog postrojenja za proizvodnju motornih i industrijskih maziva, ukupnog kapaciteta 60 000 tona.
“Pogon će biti izgrađen i pušten u rad krajem naredne godine”, najavio je Dugić.
On je rekao da je na današnjem sastanku predstavljen plan razvoja u oblasti nove tehnologije za proizvodnju baznih hidrokrekovanih ulja, ukupnog kapaciteta 200 000 tona, čije projektovanje počinje naredne, a izgradnja 2013. godine u Rafineriji Brod i Rafineriji Modriča.