PARIZ, Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) očekuje usporavanje rasta najvećih ekonomija svijeta.
To potvrđuju objavljeni septembarski podaci o privrednoj aktivnosti u većini zemalja članica te organizacije, kao i najvećim zemljama izvan nje.
U svom izvještaju OECD ističe da je kompozitni indikator (CLI) u njenim članicama skliznuo za 0,4 odsto u septembru u odnosu na prethodni mjesec, sa 100,9 na 100,4 poena, opadajući već šesti mjesec za redom, dok je na godišnjem nivou opao za 1,3 odsto.
Kompozitni indikator OECD (CLI) obuhvata industrijsku konkurentnost, preduzetničko povjerenje, a njegova vrijednost iznad 100 i rast signalizira na ekonomski uspon, dok iznad 100 uz opadajuću tendenciju predstavlja početak pada.
Indeks CLI u Ruskoj Federaciji je u septembru opao na 102,4 poena sa 102,6 u avgustu, u Japanu na 101,6 sa 102 poena, a u SAD na 101,2 sa 101,5 poena.
Brže usporavanje iskazuju Kanada, Francuska, Italija, Velika Britanija, Brazil, Kina, Indija i evrozona gdje je CLI indeks ispod 100 poena.
Pad CLI indeksa poklapa se drugim slabim pokazateljima globalne ekonomije. Ankete menadžera kupovine u industrijskom i sektoru usluga vodećih svjetskih ekonomija govore o usporavanju rasta.
Međunarodni monetarni fond (MMF) je prošle nedjelje upozorio da očekuje pad tempa rasta svjetske ekonomije, s obzirom na to da evropski dužnički problemi ugrožavaju razvijene zemlje.
Udio evropskih investitora koji su uvjereni u neizbježnu ponovnu recesiju u doglednoj budućnosti je porastao u četvrtom ovogodišnjem kvartalu na 70 odsto sa 40 u trećem i 21 odsto u drugom kvartalu, svjedoče rezultati ankete koju je sprovela agencija “Fič Rejting”.
Posljedice evropske dužničke krize će biti mnogo teže nego što se to ranije pretpostavljalo, i trebalo bi očekivati globalno usporavanje ekonomskog rasta, dok će rececija u zemljama evrozone biti neizbježna, smatra glavni ekonomista francuske banke “Societe Ženeral” Mišala Markisen.
Članice OECD su 30 zemalja sa razvijenom ekonomijom u kojima živi 18,5 odsto svjetske populacije, a koje obezbjeđuju više od 60 odsto svjetskog bruto domaćeg proivzoda.
Sve uvjereniji znaci usporavanja tempa ekonomskog rasta u odnosu na julske podatke prisutni su u svim najvećim ekonomijama svijeta, pri čemu u Rusiji, koja nije članica tog ekonomskog kluba, Japanu i SAD indikator CLI govori o usporavanju tempa rasta na nivo blizak dugoročnim prosječnim vrijednostima, obzirom da indeksi tih zemalja i dalje premašuju granicu od 100 poena. Tanjug