LJUBLJANA, Jedan od najozbiljnijih kandidata na slovenačkim izborima, Gregor Virant, vratio je državi 18.777 evra.
Kao bivši ministar, Virant je prije dvije godine primao godišnju platu 66.175 evra, a iste godine je zaradio plus 95.252 evra, pa je tako 2009. imao prihod od 161.427 evra. Kada su se u medijima prije izvjesno vrijeme pojavile računice po kojima je ostao dužan državi više od 18.000 evra, Virant je odlučio da poravna račun i sada tvrdi da više nije dužan ni centa.
Kako stvari stoje, Virant ima šanse da na prvim prevremenim izborima u Sloveniji 4. decembra postane novi premijer. Ipak, u prednosti je Janez Janša, a Virant je odmah iza njega. Slijedi ljubljanski gradonačelnik Zoran Janković, a u budući parlament jedva će da uđe dosadašnji premijer Borut Pahor.
Predizborna kampanja u Sloveniji vodi se bez posebnih tenzija, vrlo uglađeno, a političari ne vrijeđaju jedan drugog. Do sada su organizovane mnogobrojne rasprave na televizijskim mrežama, ali sve su prošle mirno, prije svega u konstruktivnom tonu.
Janša će, ako postane premijer, osnovati finansijsku policiju, a trećinu zaposlenih u javnoj upravi prebaciće u biznis. Kako će to izvesti, nije precizirao, ali je očito da bi u slučaju njegove pobjede usljedila mnogobrojna otpuštanja. Janša predlaže i reorganizaciju pravosuđa ako Slovenačka demokratska stranka pobjedi. Ostaje, međutim, činjenica da pravosuđe nije do kraja reklo šta misli o korupcijskoj aferi oko kupovine vojnih vozila u kojoj je, navodno, učestvovao i sam Janša.
Slovenci će masovno izaći na izbore, koje mnogi najavljuju i kao presudne za budućnost zemlje. Ekonomske prilike su se značajno pogoršale, pa prijeti i povećanje kamate za novo zaduženje, što bi Sloveniju moglo staviti uz Grčku i Italiju. Iako slovenački građani naglašavaju da žele promjene, ako Janša zadrži sadašnju prednost od 25 odsto, pred Virantom koji bi po anketama dobio 19 odsto, do promjena na ovim izborima neće doći.
Slovenke za Jankovića
Zorana Jankovića najviše podržavaju žene, dok muškarci daju prednost Virantu. Janša ima podršku tradicionalnih birača, koji žele kontinuitet i smatraju da “Sloveniji treba bezbjednost”. Novosti