PODGORICA, Crnogorski ministar ekonomije Vladimir Kavarić danas je u Ženevi potpisao Sporazum o slobodnoj trgovini između Crne Gore i članica Evropskog udruženja slobodne trgovine /EFTA/, međunarodne organizacije koja je osnovana Štokholmskom deklaracijom iz 1960. godine, a danas je čine Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska.
“Crna Gora je mala i veoma otvorena ekonomija, i potpisivanje Sporazuma o slobodnoj trgovini između Crne Gore i EFTA zemalja predstavlja mogućnost za crnogorske proizvođače i izvoznike da se bolje poziciniraju u međunarodnoj trgovini”, rekao je Kavarić nakon potpisivanja, koje je obavljeno na Ministarskoj konferenciji EFTA u Ženevi.
Istakavši da će potpisivanjem Sporazuma crnogorski potrošači biti u mogućnosti da konzumiraju visoko kvalitetne prozvode, Kavarić je podsjetio da tržište EFTA zemalja predstavlja potencijal od 13 miliona potrošača, nudeći mogućnost za pozicioniranje crnogorskih proizvoda u skladu sa međunarodno prihvaćenim pravilima poslovanja i poboljšanim uslovima pristupa tržištu.
“Čvrsto vjerujem da će uspostavljanje zone slobodne trgovine između naših zemalja koristiti razvoju i produbljivanju odnosa u oblastima obuhvaćenih Sporazumom i njegovim aneksima”, naglasio je Kavarić i najavio da će Crna Gora uskoro potpisati Sporazum o slobodnoj trgovini sa Ukrajinom i bilateralni sporazum u kontekstu pristupanja Crne Gore Svjetskoj trgovinskoj organizaciji /STO/.
Trond Giske, ministar trgovine i industrije Norveške, koji je ujedno i predsjedavajući Savjeta EFTA na ministarskom nivou, rekao je da je Crna Gora jedna od najbrže rastućih ekonomija u regionu, te istakao da sa članicama EFTA dijeli brojne vrijednosti, koje su rezultirale potpisivanjem Sporazuma.
“Norveška i Crna Gora imaju tradicionalno dobre odnose. Crnu Goru posmatramo kao regionalnog partnera i podržavamo njene napore i napredak za pristupanje u Evropsku Uniju”, istakao je Giske.
Stalni državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova i spoljne trgovine Islanda Einar Gunarson smatra da je potpisivanje ovog sporazuma potvrda napretka Crne Gore, dok za ministarku spoljnih poslova Lihtenštajna Aureliu Frick, pored izuzetnog značaja, Sporazum predstavlja i važan napredak u pregovorima Crne Gore za članstvo u STO.
Predmet pregovora sa EFTA bio je osnovni tekst Sporazuma, sa pratećim dokumentima, i sporazumi o poljoprivredi, koji su potpisani između Crne Gore i EFTA članica pojedinačno. Očekivanja su da će se nakon potpisivanja sporazuma unaprijediti ekonomska i trgovinska saradnja sa EFTA zemljama, posebno ako se ima u vidu da su Sporazumom odobrene asimetrične koncesije u korist Crne Gore.
Potpisivanje Sporazuma je i jedna od preporuka Evropske komisije, a njegova puna primjena očekuje se od 1. jula 2012. godine, nakon ratifikacije od svih potpisnica.