BEOGRAD, Igra cijena u Srbiji nikako ne prestaje. Poslije nulte inflacije u avgustu i septembarskih 0,2 odsto, potrošačke cijene su u oktobru porasle za 0,4 odsto.
Statistika bi sigurno prikazala i veći rast da država nije uspjela da stabilizuje tržište osnovnih namirnica, pa su pojeftinili šećer, brašno, zejtin. Sa druge strane, poskupjela je odjeća i obuća, namještaj, sredstva za higijenu, ali i povrće, meso, riba, mineralne vode.
Za razliku od prethodnih mjeseci, kada su mahom zapljuskivala poskupljenja namirnica, u oktobru su građani više para izdvajali za topliju garderobu i obuću, ali i za komunalne usluge, izlaske u restorane.
– Na rast inflacije prošlog mjeseca najviše su uticali cjenovnici odjeće i obuće, koji su povećani 1,3 odsto, namještaja i pokućstva za jedan odsto – kažu u Republičkom zavodu za statistiku RZS. – Povećane su i cijene pojedinih prehrambenih namirnica i bezalkoholnog pića za 0,7 odsto, dok su usluge stanovanja, vode, električne energije i gasa skočile 0,2 odsto.
Uporedo sa pojeftinjenjima pojedinih osnovnih artikala – ulja, šećera, nekih vrsta hljeba – prošlog mjeseca došlo je i do poskupljenja, prije svega, proizvoda privatnih trgovačkih marki od dva do 10 odsto.
U oktobru je voće pojeftinilo za 2,1 odsto, pa su tako jabuke mogle da se pazare od 35 pa do 70 dinara. Istovremeno, povrće je u oktobru bilo 12,5 odsto skuplje nego mjesec dana prije. Paradajz i paprika sada dotižu i do 150 dinara, koliko su i tikvice, krompir se na nekim tezgama prodaje i po 60 dinara. Uprkos sezonskom rastu cijena, pijaca je opet za desetak odsto povoljnija nego prije godinu dana.
– Iako je na tezgama povrće poskupjelo, pijace su po mom mišljenju i dalje najpristupačnije mjesto što se tiče snabdijevanja – kaže Milica R. iz Beograda. – U rafovima je, sigurna sam, gotovo sve znatno skuplje nego prošlog oktobra. Strašno je kada poskupljuju garderoba i obuća, ali je tragedija kada zbog paprenih cijena sebi ne možete da priuštite hranu i sredstva za higijenu.
Stručnjaci očekuju da će inflacija u novembru „nadmašiti“ oktobarsku, jer je početkom ovog mjeseca došlo do poskupljenja gasa od 10 do 15 odsto, zbog čega je najavljen rast cijena centralnog grijanja u mnogim gradovima u Srbiji. Na rafovima je 1. novembra poskupjela hrana, kućna hemija, a u prestonici i gradski prevoz za 20 odsto.
U skladu sa očekivanjima
– Pad međugodišnje inflacije će se nastaviti i u narednom periodu, a u granicama dozvoljenog odstupanja od cilja će se naći u prvom tromjesečju naredne godine – kažu u Narodnoj banci Srbije. – Tome će najviše doprinijeti niska agregatna tražnja, smanjeni troškovni pritisci na rast cijena hrane, kao i dalje smanjenje inflacionih očekivanja. Brzina pada inflacije, kako kažu u centralnoj banci, zavisiće od razvoja situacije u međunarodnom okruženju, ali i od fiskalne politike. Međugodišnja inflacija je nastavila da opada i u oktobru je iznosila 8,7 odsto, što je u skladu s projekcijom NBS.
Godišnji rast
Potrošačke cijene su u oktobru, kako pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku, u odnosu na isti mjesec 2010. povećane su za 8,7 odsto, dok su u odnosu na decembar veće za 6,8 odsto. Najviše su za godinu dana skočili cjenovnici kod proizvođača šećera, meda, džema i čokolade – 22,7 odsto, zatim kod hljeba i žitarica – 19,8, koliko su porasle i cijene kafe i čaja. Mlijeko, sir i jaja poskupjeli su od prošlog oktobra za 14 odsto. Novosti