BEOGRAD, Zeleno svjetlo Međunarodnog monetarnog fonda građanima Srbije da se zadužuju koliko im je potrebno, može više učiniti medvjeđu uslugu, nego da pomogne, jer, usljed krize, nigdje u svijetu nema povoljnih kredita.
Naime, vrijednosne hartije se ne mogu prodavati ispod sedam odsto, a ukoliko se građani opredijele za zajam kod poslovnih banaka, kamata može da bude oko deset odsto ili gotovo duplo više nego lani.
Prošle godine, kamata na komercijalne kredite koje je država uzimala u inostranstvu iznosile su od 4,25 do 6,07 odsto, što je bilo u kategoriji skupih pozajmica.
– Ekonomska kriza je učinila da na međunarodnom tržištu možemo teško i pod vrlo nepovoljnim uslovima, odnosno po veoma visokim cijenama da uzimamo kredite – kaže Mlađan Kovačević, ekonomista. – To važi za sve, a ne samo za Srbiju. Sa našim ekonomskim statusom i rejtingom, mi možemo da uzimamo samo skupe komercijalne kredite sa kamatom koja ne može da bude ispod deset odsto. Jedino su povoljniji zajmovi kod Svjetske banke, EBRD, Evropske investicione banke… ukoliko odluče da nam daju.
Prema riječima Kovačevića, takva vrsta nekontrolisanog zaduživanja može da stvori veoma ozbiljne probleme, jer kamate i rate stižu na naplatu i po osnovu ranijih zajmova. Kako ovaj ekonomista ističe polovina budžetskih prihoda u ovoj godini je od kredita, što je zabrinjavajuće.
– Emitovanje obveznica nije nikakva prodaja, nego dodatno zaduživanje i to po veoma nepovoljnim kamatama – ističe Kovačević. – Samo do jula, zadužili smo se u zemlji vrijednosnim hartijama u iznosu od 356 milijardi dinara. Ukoliko se država odluči na novu emisiju evroobveznica, cijena više neće biti 7,25 odsto, kao u septembru, nego znatno više.
Povoljnije
U ovoj godini prosječna kamatna stopa (uključujući maržu) na sredstva korišćena kod Međunarodne banke za obnovu i razvoj iznosi 1,70 odsto, dok je kod Evropske banke za obnovu i razvoj 2,35 odsto. Prosječna fiksna kamatna stopa za kredite Srbije kod EIB iznosi 4,3 odsto, dok je promjenljiva kamatna stopa 1,7 odsto. Ove pozajmice, a koje daju međunarodne finansijske institucije, ujedno su najjeftinije na tržištu. Novosti